Select Page

Z cyklu “Od młodzika do Djokovica”. Odcinek dziewiąty. Forhend dzieci w wieku 6-8 lat.

Dzisiejszy krótki artykuł poświeciłem forhendowi. Odpowiem na pytania: jak możemy go uczyć oraz czego już możemy wymagać od zawodników w wieku 6-8 lat? W jednym z odcinków mojego cyklu pisałem ogólnie o uderzeniu forhendowym. W tym artykule postaram się zagłębić w szczegóły i przejść do meritum. Grupa wiekowa na której się skupię to dzieci grające na mini-korcie, piłkami o kolorze czerwonym specjalnie dedykowane do ćwiczeń dla takich dzieci, które oprócz tego, że już grają mecze, mini-mecze, turnieje, to także używają odpowiednich strategii tenisowych co oznacza że potrzebują również bardziej zaawansowanej techniki.

Advertisements

Czego uczę i wymagam od moich zawodników?

Po pierwsze jest to odpowiedni zamach. Staram się uczyć młodych zawodników wczesnego skrętu ramion, aby używali obydwu rąk/dłoni, kiedy odprowadzają rakietę do tyłu (jedna jako tylko wsparcie ręki trzymającej rakietę).

pic_1_agassi2. Kolejną wskazówką na jaką zwracam uwagę i której uczę to zależy mi, aby moi mali zawodnicy zawsze zaczynali uderzenie “od góry”, niezależnie jaki typ forhendu mają zamiar zagrać, po to aby jak najlepiej użyć siły grawitacji.

3. Następnym moim celem w trakcie nauki forhendu jest szkolenie umiejetności uderzenia piłki z dołu do góry z topspinem, płasko – z góry w dół oraz slajs Uważam, że są to umiejętności, które można już uczyć w tym wieku. Ponadto im szybciej dzieci zaczną je wprowadzać w swoją grę tym lepszą bedą miały kontrolę nad uderzeniem w późniejszym wieku.

4. Ustawienie nóg to jeden z fundamentów, tak więc staram się, aby ten element zawsze dobrze wychodził moim zawodnikom. Ustawienie boczne, półotwarte i otwarte (ostatnie dwa ustawienia: zawsze prawa noga u praworęcznych za piłką, a lewa u leworęcznych).

5. Chwyt rakiety. Jeśli chodzi o mini-tenis, jest on szalenie ważny, ale nie aż tak bardzo jak w kolejnym etapie szkolenia. Jeśli moi podopieczni mogą to ustawiam im chwyt wschodni lub półzachodni (eastern, semi western), a jeśli jeszcze nie dają sobie z tym radę to zostawiam to na później.

Wyżej wymienione wskazówki są tylko kilkoma według mnie niezbędnymi detalami technicznymi, które powinno się szkolić, nie wchodzą tutaj w zbyt skomplikowane techniczne informacje, bo te zostawiam dla kolejnej grupy wiekowej. Aby tego wszystkiego sprawnie nauczyć potrzeba dosyć dużo czasu. Nie starajmy sie nauczyć wszystkiego perfekcyjnie od razu, bo tak nigdy nie jest, musimy uzbroić się w cierpliwość oraz dać sobie dlugoterminowy cel. Musimy pamiętać też, aby nauka techniki nie była podstawą w szkoleniu 6-8 latków. Wszystko należy w ciekawy sposób przekazać młodym adeptom połączony z zabawą, w innym wypadku nasi podopieczni stracą zainteresowanie tenisem.

Powodzenia w pracy z dziećmi!

Leszek Rudź (love4tennis.pl)

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

Absolwent warszawskiego AWFu . Były czołowy zawodnik PZT, trener. Zwycięzca wielu turniejów regionalnych oraz ogólnopolskich zarówno w singlu jak i w rozgrywkach deblowych. Mistrz Małopolski w wielu kategoriach wiekowych. Brązowy medalista Akademickich Mistrzostw Polski. Od 2005 roku mieszkał w Londynie, gdzie poszerzał swoją wiedzę trenerską. Tam ukończył kurs trenerski CCA - ?Club Coach Award? ? oraz kurs specjalistyczny do pracy z zawodnikami turniejowymi SPC ? ?Senior Performance Coach?. Posiada szerokie doświadczenie trenerskie. Pracował w klubach w Polsce i Anglii, gdzie prowadził zajęcia z czołowymi zawodnikami a także osobami, które stawiają pierwsze kroki na korcie. Na jego koncie znajduje się staż w Tennis Academy w Sutton - jeden z najlepszych ośrodków w Wielkiej Brytanii kierowany niegdyś przez Jeremiego Batesa (swego czasu - ?top 50? na świecie). Regularnymi gośćmi tej akademii są: Pat Cash, Xavier Mallisse, Kaya Kanepi oraz kadra Australii przyjeżdzająca na turnieje do Europy. Miał tam przyjemność pracować z czołowymi trenerami w UK, na przykład z Kimi Tillikainenem (trenerem Davis Cup?owym Finlandii i obecnym trenerem Jerzego Janowicza), jak również z Gregiem Rusedskim (kiedyś ?top 10? na świecie). Kolejny etap jego pracy to Tennis Club Esporta w Londynie ? jeden z najbardziej ekskluzywnych klubów sportowych w Anglii. Idole tenisowi z młodości to: Marat Safin, Pete Sampras oraz Marcelo Rios.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY