Select Page

UWAGA TALENT: Robert Wrzesiński, lat 13.

robertRobert za niespełna miesiąc będzie miał 14 lat. Urodził się w Wilnie, w stolicy Litwy, ale szlify tenisowe zbiera także w Polsce. Mama Dżeirana jest Litwinką, tata Ireneusz – Polakiem.  Jego klubem jest UKS Okęcie Sport, którego sekcja gra na Ursynowie. Zaglądamy w sukcesy Roberta z zeszłego roku. Dwa ćwierćfinały oraz finał w rozgrywkach z kategorii “Tennis Europe”. W Polsce nie miał sobie równych.

Advertisements

“W rozgrywkach “Tennis Europe” występowałem jako 13-latek. Trudno było wygrywać ze starszymi chłopcami, ale ze swoimi rówieśnikami wygrałem wszystkie mecze oprócz jednego.” – mówi Robert.

Andy Murray.

A kto jest Twoim tenisowym idolem? – pytamy będąc już pod wrażeniem wspomnianych sukcesów.

“Moim idolem jest Andy Murray ponieważ podoba mi sie jego mądrość  w grze i jego tenis jest urozmaicony. Jedynym jego minusem jest słaba odporność psychiczna, ale psychika to jest chyba moja mocna strona bo często w końcówkach meczów gram swój najlepszy tenis” – dodaje Robert.

Olimpiada geograficzna. Pięć języków.

A skąd pomysł na udział w Olimpiadzie Geograficznej? – drążymy dalej zaintrygowani.

“Jeżdżąc od dziecka na rożne turnieje tato starał się pokazywać mi ciekawe miejsca w miastach do których jeździliśmy. Rok temu mój kolega Paweł Prządka został laureatem konkursu geograficznego gimnazjalistów i namówił mnie do udziału w tym konkursie. Od tego czasu przed wyjazdem na jakiś turniej staram sie zebrać jak najwięcej informacji o mieście lub państwie do którego jadę. Tenisiści dużo podróżują,  ale często widzą tylko korty i hotel.  Ja mam nadzieję że uda mi sie połączyć moje oba zainteresowania.  Jest bardzo fajnie jak przyjeżdżam do jakiegoś miasta po raz pierwszy i wydaje mi sie że już tu byłem, bo juz tak dużo o nim wiem.  Z każdego wyjazdu przywożę pamiątkę dla brata a dla mnie najlepszą pamiątką jest puchar, najlepiej za zwycięstwo. Mam ich już ponad 60. Chodzę do szkoły w Wilnie. Przez pierwsze 5 lat chodziłem do polskiej szkoły a od 2 lat chodzę do szkoły IB, gdzie lekcje są prowadzone po angielsku. Oprócz języka angielskiego dobrze znam język hiszpański, rosyjski i litewski a oprócz tego uczę się francuskiego i włoskiego” – odpowiada  Nam z przyjemnością Robert.

Dalej kontynuuje wątek.

“Hiszpańskiego nauczyłem się, bo marzyłem o wyjeździe do Akademii Tenisowej w Hiszpanii i nawet raz pojechałem na dwa tygodnie, ale treningi na Okęciu podobają mi sie bardziej. Ostatnio wprawdzie nie mam często możliwości trenować w moim klubie, gdyż moja szkoła jest bardzo wymagająca i mam dużo nauki, więc przyjeżdżam tylko raz w miesiącu na 4-5 dni.”

robertphotoPierwsze duże sukcesy.

Pamiętasz jak zaczęła się Twoja przygoda z tenisem? – dopytujemy.

“Mam brata bliźniaka i Nasz tata zaprowadził Nas do szkółki tenisowej w Wilnie w wieku 6 lat. Gdy miałem niespełna 9 lat wygrałem mistrzostwa Litwy do lat 10. Potem jeszcze 2 razy wygrałem mistrzostwa Litwy do lat 12. Na Okęciu trenuje od 9 roku życia od początku z trenerem Marcinem Maszczykiem”.

Przeprowadzka do Warszawy?

“W przyszłym roku może przeniosę sie do Warszawy,  gdzie będę chodził do szkoły i będę mógł więcej trenować, gdyż do tej pory jak jestem w Wilnie to trenuje 3 lub 4 razy w tygodniu. Lubię czytać książki w rożnych językach, ale najbardziej po polsku, ponieważ po polsku czytam najszybciej. W zeszłym roku ukończyłem kurs szybkiego czytania, dzięki któremu mogę czytać z szybkością do 2 tysięcy słów na minutę z dość dużym zrozumieniem. Oczywiście nie zawsze wszystko czytam tak szybko. Łatwo mi przychodzi nauka języków obcych. A jak sie zna język obcy to możesz poznać kraj. Nie lubię długich i nudnych treningów. Lubię grać na punkty i turnieje. Zawsze lepiej gram na turnieju niż na treningu”.

Robert rozpoczął nowy rok 2012 znakomicie. W parze ze swoim klubowym kolegą – Bartkiem Klukowskim – wygrali Drużynowe Mistrzostwo Polski do lat 14 dla UKS Okęcie Sport. Niewiele później zdobył tytuł indywidualnego Halowego Mistrza Polski do lat 14.

robert2Marcin Maszczyk, trener Roberta:

“Są plany przeprowadzki Roberta do Polski. Zobaczymy co z tego będzie, natomiast na razie będzie jeździł pomiędzy Polską i Litwą ze względy na szkołę. Robert jest nad wyraz inteligentny jak na swój wiek, co daje mu przewagę nad przeciwnikami w jego wieku i nie tylko. Mądry, spokojny rozwój może przynieść mu wyniki w sporcie w kategorii seniorów. Planujemy kontynuować starty w turniejach europejskich o nazwie “Tennis Europe” , także w najważniejszych imprezach w Polsce oraz trochę turniejów z cyklu “Super Seria”.

Pozostaje Nam tylko życzyć kontynuacji dobrych szlifów tenisowych. Oby cieżka praca w połączeniu z wytrwałością, talentem i umiejętnościami owocowala w kolejnych zawodach i wyzszych kategoriach wiekowych.

Poniżej kilka najważniejszych wyników Roberta , z roku 2011:

Polska:

– Łęczyca,  Super seria – 1 miejsce

–  Toruń, OTK  1 ranga – 1 miejsce

– Szczawno OTK 1 ranga – 1 miejsce

– Letni Supermasters – 1 miejsce

Europa

– Tennis Europe under 14 Tallin, Estonia – finał

– Wilno,  ćwierćfinał

– Łódź ćwierćfinał.

Autor tekstu: Jan Stański (love4tennis.pl)

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

love4tennis.pl to platforma internetowa, która ma łączyć entuzjastów tenisa. Kibiców z Polski z resztą świata. Chcemy czerpać doświadczenia międzynarodowe i przekładać je na polski grunt. Chcemy uczyć się od najlepszych i przekazywać polskim odbiorcom światowe trendy w tenisie. Chcemy wzbogacać wiedzę Naszych polskich kibiców i ludzi związanych z tenisem aby rozwijali się, aby wprowadzali w swój warsztat szkoleniowo-edukacyjny nowe sposoby myślenia i kreacji tenisowej. Chcemy popularyzować tenis w Polsce jako sport otwarty na ludzi.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY