Select Page

THE WINNING MINDSET czyli “myśleć aby wygrać”. Odcinek drugi.

psychologiatenisafotkaKEEPING COOL ON THE COURT czyli “zachowywanie spokoju na korcie”

Advertisements

Wyobraź sobie jaką presję czują na sobie najlepsi zawodnicy kiedy nadszedł ostatni set finału turnieju Wielkiego Szlema. Tysiące ludzi patrzy na ich zmagania, pieniądze i tytuł “leżą” na korcie. Mogę się założyć, że czułeś podobną presję podczas swoich meczy. Może to nie był Roland Garros czy US Open, ale te pojedynki były bardzo ważne dla Ciebie. Nieważne czy jesteś  profesjonalistą czy “piknikowym” amatorem, reakcja pozostaje taka sama. Twoje serce mocno wali, nogi się trzęsą, oddech jest płytki, Twoje mięsnie są pełne napięcia, czujesz pustkę w głowie i wydaje Ci się że słabniesz. W Twojej głowie kłębią się także negatywne myśli i masz problem z koncentracją. Niepokój właśnie opanował Twoje nerwy! Na każdym poziomie gry w tenisa, zdolność do przezwyciężania tego typu problemu determinuje jak dobrze możesz grać. A zatem jak zrobić żeby pokonać w sobie ten kłopot i ze spokojem i opanowaniem działać dalej na korcie?

Progressive Relaxation czyli “odprężająca relaksacja”

Jedną z bardziej pożytecznych technik jest tak zwana “odprężająca relaksacja”. Polega to na “zrzuceniu” z siebie balastu emocjonalnego i rozluźnienia najważniejszych grup mięśni czyli nóg, klatki piersiowej, pleców, ramion, twarzy i szyi. Ta metoda wymaga od Ciebie kontroli napięcia w mięśniach, tak wiec jeśli jesteś  naładowany i przeciążony napięciem związanym z sytuacją meczową, masz możliwość (zdolność) do “wyluzowania się” i lepszej gry. Jak tego dokonać? Oto wskazówka:

Zacznij od nóg. Napnij mocno mięsnie nóg na 3 sekundy i odpocznij – zrób to dwukrotnie. Następnie zrób to samo z innymi partiami mięśni. Na samym końcu napnij całe Twoje ciało na 3 sekundy i odpocznij. “Odprężająca relaksacja” może zostać wykonana przed meczem, podczas zmian w trakcie gemów a nawet podczas poszczególnych punktów.

Breathing czyli “oddychanie”

Innym ważnym i oczywistym aspektem (jeszcze często niedocenianym) dla zredukowania niepokoju jest po prostu spokojne, wolne, głębokie oddychanie. Głębokie wdechy zmniejszają puls serca i relaksują mięsnie. Mięsnie nie mogą normalnie funkcjonować bez odpowiedniej dawki tlenu, dlatego też poprzez głębokie wdechy mięsnie rozluźniają się i jesteś w stanie grać lepiej “bez ciśnienia”.

Counter Irrational Thinking czyli “zniszczyć irracjonalne myślenie”

Kolejną ważną przyczyną “paraliżującego” niepokoju jest irracjonalne myślenie. Zdenerwowany zawodnik często ma tendencję do wyrzucania w siebie emocji i myśli, które się w nim skumulowały nieproporcjonalnie do tego jak powinien reagować w danej sytuacji. Jak wiele razy słyszałeś: “on serwuje 300 km/h” lub “nic nie gram cały mecz”? Dlatego też, aby zmniejszyć poziom niepokoju, takim stwierdzeniom musisz umieć się przeciwstawić, to znaczy, pokaż że nie są prawdziwe (rzeczywiste). Przykładowo dla kogoś może być pomocne chociażby podkreślenie faktu, że  John Isner nie może zaserwować już tak szybko albo że właśnie zagrałem świetny “passing shot” z bekhendu. Kiedy tak robisz, niespokojni (niepewni) gracze zazwyczaj rozumieją absurdalność (niedorzeczność) swojego myślenia, wracają do stanu uspokojenia i są w stanie normalnie kontynuować rywalizację grając “swoje”.

Smiling czyli “bycie uśmiechniętym”

Prawdopodobnie najprostszą i zarazem najtrudniejszą do uwierzenia, że jako technika, która daje efekt zredukowania niepokoju jest czynność bycia uśmiechniętym. Nie znaczy to wcale, że szukamy czegoś przezabawnego czy rozśmieszającego a raczej chodzi o to żeby po prostu żeby “wymóc” na sobie pełny uśmiech na swojej twarzy.

Uśmiechanie się wpływa na Nasze odczucia w dwojaki sposób. Po pierwsze, jesteśmy “zmuszeni” do uświadomienia sobie, że kiedy się uśmiechamy, mamy być także zadowoleni i zrelaksowani. Po drugie, badania pokazują, że kiedy się uśmiechamy, biochemiczne procesy (zmiany) skutkują efektem relaksacji. Dlatego następnym razem, kiedy zaczynasz czuć presję, oddychaj, napinaj ciało i relaksuj mięśnie, myśl realistycznie i pozytywnie oraz co najważniejsze uśmiechaj się!

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

love4tennis.pl to platforma internetowa, która ma łączyć entuzjastów tenisa. Kibiców z Polski z resztą świata. Chcemy czerpać doświadczenia międzynarodowe i przekładać je na polski grunt. Chcemy uczyć się od najlepszych i przekazywać polskim odbiorcom światowe trendy w tenisie. Chcemy wzbogacać wiedzę Naszych polskich kibiców i ludzi związanych z tenisem aby rozwijali się, aby wprowadzali w swój warsztat szkoleniowo-edukacyjny nowe sposoby myślenia i kreacji tenisowej. Chcemy popularyzować tenis w Polsce jako sport otwarty na ludzi.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY