THE WINNING MINDSET czyli “myśleć aby wygrać”. Odcinek czwarty – TENNIS IMAGERY czyli WYOBRAŻANIE W TENISIE.

THE WINNING MINDSET czyli “myśleć aby wygrać”. Odcinek czwarty – TENNIS IMAGERY czyli WYOBRAŻANIE W TENISIE.

Wyobrażanie sobie meczu to technika używana przez najlepszych tenisistów na świecie od lat. Często widzi się jak zawodowi gracze zamykają oczy podczas przerw przy zmianie stron, czy też podczas sesji treningowych. Można również zastosować tę technikę, by pomóc graczom rekreacyjnym grać w tenisa jak najlepiej.

Advertisements

Wyobrażanie w tenisie polega na wielokrotnym wyobrażaniu sobie gry. Wchodzi w to całkowite odtwarzanie w głowie rzeczywistego meczu z uwzględnieniem odczuć wzrokowych, słuchowych, dotykowych czy też mięśniowych. Jest to zatem coś więcej niż zwykłe ćwiczenie mentalne. Wyobrażanie w tenisie można użyć do poprawienia aspektu technicznego, mentalnego czy fizycznego.

Opracowanie programu

  1. Ustalanie celu – przed wdrożeniem programu, należy sobie zadać pytanie: nad czym chcę popracować? Cel może być techniczny, mentalny czy fizyczny.
  2. Hierarchia skuteczności – można sporządzić listę sytuacji na korcie w kolejności: od najmniej do najbardziej wywierających presję. Pomiędzy nimi powinny znaleźć się sytuacje o rosnącym stopniu trudności oraz stresu. Trzeba dobierać hierarchię skuteczności tak, by odpowiadała poziomowi umiejętności. Innymi słowy, początkujący gracz nie powinien wyobrażać sobie, że jest Borysem Beckerem na korcie podczas Wimbledonu.
  3. Stopniowy rozwój – powinno się zacząć wyobrażanie w tenisie od najmniejszego kroku do momentu osiągnięcia dobrej sprawności na tym poziomie. Następnie można przejść do następnego kroku. Założenie jest takie, by widzieć siebie grającego dobrze w najbardziej stresujących dla siebie sytuacjach meczowych.
  4. Sesje – powinny odbywać się w cichym i wygodnym miejscu 3 razy w tygodniu po 5-10 minut. Można również wykorzystać przerwy między punktami czy przy zmianie stron.
  5. Co sobie wyobrażać – podczas każdej sesji należy wybrać konkretnego przeciwnika i sytuację i oczami wyobraźni rozegrać kilka schematów, na przykład, wyobrazić sobie, że gramy piłki kończące z forehandu lub czujemy się rozluźnieni podczas rozgrywania tie-breaka.
  6. Przewijanie filmu – wyobrażanie w tenisie jest jak film, który odtwarza ci się w głowie. Jeśli popełnisz błąd, powinieneś przewinąć film i powtórzyć go do momentu jego poprawienia. Powinieneś poprawić błąd, ponieważ jeśli tego nie zrobisz to utrwalasz stare, złe nawyki, wyobrażenia, które próbujesz zmienić.

 

Stosując wyobrażanie w tenisie zobaczysz, że z czasem będziesz bardziej pewny siebie i rozluźniony, gdyż tak naprawdę będziesz w stanie wyobrazić sobie swoją dobrą grę. W ten sposób, ta technika może Ci pomóc lepiej grać i sprawi ci większą przyjemność na korcie.

 

Autor: Dr. Jim Taylor

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

love4tennis.pl to platforma internetowa, która ma łączyć entuzjastów tenisa. Kibiców z Polski z resztą świata. Chcemy czerpać doświadczenia międzynarodowe i przekładać je na polski grunt. Chcemy uczyć się od najlepszych i przekazywać polskim odbiorcom światowe trendy w tenisie. Chcemy wzbogacać wiedzę Naszych polskich kibiców i ludzi związanych z tenisem aby rozwijali się, aby wprowadzali w swój warsztat szkoleniowo-edukacyjny nowe sposoby myślenia i kreacji tenisowej. Chcemy popularyzować tenis w Polsce jako sport otwarty na ludzi.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY