Tennis Warrior: więcej wiedzy mniej frustracji!

Tennis Warrior: więcej wiedzy mniej frustracji!

Jedna z moich studentek spytała mnie dlaczego musi uderzać zagrania z końca kortu (groundstrokes) znacznie lepiej kiedy jej przeciwniczka znajduje się przy siatce niż kiedy jest na końcu kortu (baseline). Czy to kiedykolwiek zdarzyło się Tobie?

Advertisements

Twoja mechanika uderzeń z końca kortu jest lepsza kiedy grasz na zawodnika znajdującego się przy siatce, ale kiedy tenisista wraca z powrotem pod linię końcową (baseline) Twoja mechanika się pogarsza. Dlaczego?

Odpowiedź jest dwuwarstwowa i z jasnością pokazuje, że tenis nie jest grą mechaniczną, ale grą gdzie decyduje tzw. timing oraz właściwe podejmowanie decyzji, ocenianie sytuacji i balans (równowaga).

Po pierwsze, kiedy masz cel (zawodnik przy siatce), masz wskaźnik, który pomaga zaostrzyć Twoją koncentrację i poprawiać swoją zdolność precyzyjnego zagrywania piłek (podobnie jak w golfie istnieje chorągiewka).

Po drugie, od momentu kiedy jest mniejszy dystans, mniejsza odległość miedzy Tobą z Twoim oponentem przy siatce, timing, ocenianie sytuacji i decyzje oraz balans będą znacznie prostsze do wdrożenia w grę.

Ale w momencie kiedy zawodnik przy siatce zaczyna się cofać do linii końcowej, wtedy powstaje większy dystans między Tobą a przeciwnikiem. To powoduje zmianę w timingu, ocenianiu i równowadze oraz może kompletnie skrzywić Twoją mechanikę i sprowadzić na niewłaściwe tory.

Zauważ, że nawet jeśli Twoja mechanika wydaje się być niewłaściwa, to nie jest to problem mechaniczny. Przeszkodą jest wtedy słaby czy zły timing, ocenianie i balans, które to czynniki wpływają na technikę. Rozwiązaniem jest więcej praktyki, treningu niż więcej techniki!

Ta koncepcja jest trudna do uchwycenia przez zawodników, którzy są nakierowani czy nastawieni na technikę i mechanikę. Pamiętaj, że Twoje uderzenia nie zależą od mechaniki. Twoje zagrania tenisowe i mechanika zależą od timingu, właściwej oceny sytuacji i decyzyjności oraz balansu (równowagi).

Dlaczego kluczowe jest aby to zrozumieć? Ponieważ za każdym razem kiedy zmieniasz korty i grasz na innej nawierzchni, grasz w innym miejscu oraz lokalizacji lub grasz piłki z linii końcowej z przeciwnikiem, który jest przy siatce czy z tyłu kortu (baseline) Twój timing, ocena i równowaga będzie poddawana ciągłemu sprawdzianowi i potrzebujesz czasu żeby się przystosować do sytuacji. Jeśli nie jesteś świadomy tej koncepcji zmarnujesz swój czas próbując naprawiać mechanikę uderzeń i pozostaniesz sfrustrowany.
Podczas swojego zmieszania i frustracji zaczniesz się zastanawiać co się stało z Twoją grą, ale teraz już wiesz nad czym pracować!

Twój tenisowy trener,
Tom Veneziano
www.tenniswarrior.com

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

love4tennis.pl to platforma internetowa, która ma łączyć entuzjastów tenisa. Kibiców z Polski z resztą świata. Chcemy czerpać doświadczenia międzynarodowe i przekładać je na polski grunt. Chcemy uczyć się od najlepszych i przekazywać polskim odbiorcom światowe trendy w tenisie. Chcemy wzbogacać wiedzę Naszych polskich kibiców i ludzi związanych z tenisem aby rozwijali się, aby wprowadzali w swój warsztat szkoleniowo-edukacyjny nowe sposoby myślenia i kreacji tenisowej. Chcemy popularyzować tenis w Polsce jako sport otwarty na ludzi.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY