Select Page

Tenis we Włoszech. Ekstrakt i podstawowe informacje.

schiavoneTenis stał się oficjalnie sportem we Włoszech w dniu 18 maja 1910 roku, kiedy Pietro Antinori powołał do życia Włoski Związek Tenisowy (FIT), który zrzeszał 26 klubów. Po 10-cioletnim okresie stagnacji, Włoski Związek Tenisowy ustanowił narodowy ranking zawodników. Dzięki temu drużyna narodowa mogła wziąć udział w Pucharze Davisa w 1922 r. Po kolejnym wieloletnim okresie stagnacji, który jeszcze trwał po drugiej wojnie światowej, włoski tenis odbił się od dna w 1976 roku dzięki sukcesowi w rozgrywkach Pucharu Davisa. Niedługo po tym wydarzeniu, nastąpił kolejny spadek popularności tenisa we Włoszech. Główną przyczyną było wprowadzenie abonamentu telewizyjnego, co w konsekwencji doprowadziło do całkowitego zniknięcia tenisa z telewizji publicznej. Niemniej jednak, w ostatnich latach tenis ponownie cieszy się zainteresowaniem za sprawą takich zawodniczek, jak Francesca Schiavone, czy Flavia Pennetta. Obecnie, tenis jest często obstawiany w zakładach bukmacherskich, po futbolu jest to drugi najczęściej obstawiany sport we Włoszech.

Advertisements

 

penettaInformacje o tenisie docierają do coraz większej liczby odbiorców dzięki tradycyjnym gazetom oraz internetowym żurnalom. Według statystyk, strona www.tennis.it ma najwięcej odwiedzin na poziomie krajowym i jest piąta w świecie, plasując się zaraz za stronąwww.tennis.comwww.atpworldtour.com oraz za stronami Rolanda Garrosa i Francuskiej Federacji Tenisowej. Strona www.tennis.itistnieje od 1996 roku i jest obowiązkową lekturą każdeg miłośnika białego sportu.

 

Najważniejszym wydarzeniem tenisowym we Włoszech jest bez wątpienia turniej Internacionali dItalia (http://internazionalibnlditalia.tennis.it), który odbywa się w Rzymie, w którym biorą udział wszyscy najlepsi tenisiści świata. Turniej ten ma rangę Masters 1000  i jest jedynym  turniejem ATP rozgrywanym we Włoszech. Pozostałe prestiżowe turnieje, które odbywają się w Mediolanie i Palermo nie są ujęte w kalendarzu turniejowym ATP. We Włoszech odbywa się z kolei najwięcej turniejów rangi Futures i Challengers.

 

pietrangeliNajlepsi włoscy tenisiści w historii kraju to Nicola Pietrangeli i Adriano Panatta. Ten pierwszy wygrał Roland Garros dwukrotnie w 1959 i 1960 r, wygrał teżnajwięcej meczów w Pucharze Davisa (120 wygranych pojedynków). Adriano Panatta wygrał Roland Garros w 1976 r., w którym również wygrał Puchar Davisa razem z Corrado Barazzuttim, Paolo Bertoluccim oraz Tono Zugarellim. Jest jedynym graczem, który pokonał Bjorna Borga na Roland Garros dokonując tego w IV rundzie  w 1973 r. oraz w ćwierćfinałach  w 1976 r. Najlepszą włoską tenisistką, która jest wciąż aktywna, jest Francesca Schiavone (http://www.tennis.it/gv/schede/wta/schiavone-francesca.html). W 2010 roku wygrała Rolanda Garros a rok później doszła do finału tego turnieju.

 

Obecnie najlepszymi włoskimi tenisistami są Andreas Seppi (http://www.tennis.it/gv/schede/atp/seppi-andreas.html), który w 2011 r. wygrał turniej ATP w Eastbourne na kortach trawiastych oraz Fabio Fognini (http://www.tennis.it/gv/schede/atp/fognini-fabio.html), który doszedł do ćwierćfinałów Roland Garros (http://rolandgarros.tennis.it/). Wśród młodych talentów należy wyróżnić Alessandro Giannesiego(http://www.tennis.it/gv/schede/atp/giannessi-alessandro.html) oraz Gianaluigi Quinziego(http://www.tennis.it/gv/schede/atp/quinzi-gianluigi.html), którzy zajęli II miejsce w juniorskich rozgrywkach Pucharu Davisa.

 

Najważniejszymi akademiami tenisowymi we Włoszech są: “Akademia Vavassori” w Bergamo , “the Blue Team Tennis” w Arezzo zarządzana przez Umberto Riannę, Akademia Claudio Pistolesiego w Bolonii oraz Akademia Palpicelliego w Palermo.

 

seppiObecne drużyny tenisowe w Pucharze Davisa (http://www.tennis.it/category/coppa-davis-cup) oraz w Pucharze Federacji (http://tennis.it/category/fed-cup/) dają Włochom wiele powodów do zadowolenia:  drużyna kobieca jest jedną z najlepszych w świecie wygrywając Puchar Federacji w 2006, 2009 oraz 2010 r. a drużyna męska po 11 latach wywalczyła awans do grupy światowej w sezonie 2012.

 

Poziom tenisa we Włoszech znacząco się podniósł na przestrzeni lat i obecnie włoski tenis jest integralną częścią światowego tenisa.

 

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

love4tennis.pl to platforma internetowa, która ma łączyć entuzjastów tenisa. Kibiców z Polski z resztą świata. Chcemy czerpać doświadczenia międzynarodowe i przekładać je na polski grunt. Chcemy uczyć się od najlepszych i przekazywać polskim odbiorcom światowe trendy w tenisie. Chcemy wzbogacać wiedzę Naszych polskich kibiców i ludzi związanych z tenisem aby rozwijali się, aby wprowadzali w swój warsztat szkoleniowo-edukacyjny nowe sposoby myślenia i kreacji tenisowej. Chcemy popularyzować tenis w Polsce jako sport otwarty na ludzi.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY