Rozpoczynamy w odcinkach cykl z psychologii w tenisie pt. THE WINNING MINDSET czyli “Myśleć aby wygrać” uznanego psychologa sportowego a także byłego trenera tenisa – doktora Jim?a Taylora.

Odcinek pierwszy: SELF-CONFIDENCE IN TENNIS czyli “pewność siebie w tenisie”

Advertisements

Prawdopodobnie najważniejszym elementem przygotowania mentalnego, jakiego potrzebują tenisiści na korcie i poza nim jest “pewność siebie”. Dlatego też wychodząc na kort centralny Wimbledonu, aby zagrać mecz finałowy przeciwko mocno serwującemu i świetnie poruszającemu się przy siatce przeciwnikowi musimy umieć udźwignąć ciężar wątpliwości dochodzących do Nas nawet w starciu przeciwko najlepszym. Najlepsi profesjonaliści umieją pokonać swoje wątpliwości poprzez nauczenie się pełnej kontroli i opanowania nad swoim myśleniem oraz równoczesnym utrzymywaniu pozytywnego nastawienia.

Gracze rekreacyjni również doświadczają takich samych problemów jak zawodowcy, jeżeli chodzi o pewność siebie.  Czy kiedykolwiek byłeś lub byłaś w sytuacji, gdy w walce o mistrzostwo lub w tie-break’u dopuszczałeś do siebie myśli w stylu “nie mogę zwyciężyć” lub “zrobię podwójny błąd serwisowy i na pewno przegram mecz”? Na szczęście, gracze rekreacyjni też mogą skorzystać z takich samych metod jak profesjonaliści, które pomagają podbudować swoją pewność siebie i utrzymywanie pozytywnego nastawienia.

“Litania” tenisisty. Aby mięśnie stały się silniejsze, muszą być używane. To samo odnosi się do tak zwanych “mięśni pewności siebie”. Zestaw wielu pozytywnych stwierdzeń ma na celu po prostu żebyś zaczął myśleć pozytywnie. Nawet, jeśli nie wierzysz, że “litania” na początku działa, jeśli będziesz mówił coś do siebie wystarczająco długo, w końcu zaczniesz w to wierzyć. Aby uzyskać najlepsze wyniki, stwierdzenia litanii należy mówić głośno, zanim pójdziesz spać w nocy, gdy wstajesz rano a także przed i podczas meczów.

Aktywacja pozytywnego myślenia. Są dwa kroki w nauce aktywacji pozytywnego myślenia. Po pierwsze, musisz przestać sam siebie źle oceniać. Żeby temu zapobiec bardzo pomocne jest mieć w głowie takie hasła jak “spokój” czy “pozytywnie do przodu”. Kiedykolwiek negatywna myśl wnika do Twojego umysłu, wtedy mówisz słowo klucz, które pomaga zablokować i odrzucić negatywne myśli. Po drugie musisz zamienić negatywny sposób myślenia na pozytywne. Kiedy pojawi się negatywne myślenie, możesz zastąpić je natychmiast samymi pozytywnymi myślami takimi jak na przykład: “mogę zagrać bekhend” albo “następnym razem zrobię to lepiej”.

Trzeba myśleć jak trener. Samodopingowanie siebie podczas gry może także wpłynąć na pewność siebie. Są dwa rodzaje coaching’u: negatywna i pozytywna. Coaching negatywny powoduje że sam siebie pokonujesz i ma zły wpływ na emocji Twoje emocje. Na przykład, kiedy nie trafisz dokładnie piłką w kort możesz reagować w ten sposób – “nie mogę grać woleja z forhendu!”. To negatywne sprzężenie zwrotne powoduje, że możesz być na siebie bardzo zły i również spowodować frustrację. Ale, jeśli myślisz jak trener możesz poinstruować sam siebie tak żeby poprawiać swoje błędy.  Na przykład, można powiedzieć że “zagrałem dobry forhend wolej, ale jeśli zablokuję nogę następnym razem mogę to zrobić jeszcze lepiej”. Takie podejście gwarantuje lepszą możliwość wykorzystania takiej informacji do gry oraz lepsze samopoczucie, ponieważ będziesz bardziej pewny siebie i zrelaksowany.

Stosując te techniki, można przejść od bycia swoim najgorszym wrogiem do bycia swoim najlepszym sprzymierzeńcem. Przy odrobinie czasu i wysiłku, taka nowa pozytywna postawa nie tylko pozwala ci grać lepiej, ale także sprawia, że gra w tenisa jest bardziej przyjemna i relaksująca.

TENNIS PLAYER’S LITANY – “litania” tenisisty

I LOVE TO PLAY TENNIS!  – kocham grać w tenisa!

I’M A GOOD TENNIS PLAYER – jestem dobrym tenisistą

I ALWAYS THINK AND TALK POSITIVELY – zawsze myślę i mówię pozytywnie “na tak” (mogę, zrobię)

I’M CONFIDENT, RELAXED, AND FOCUSED WHEN I PLAY –  jestem pewny siebie, zrelaksowany i skupiony podczas gry

I HAVE FUN PLAYING TENNIS – ogarnia mnie radość kiedy gram w tenisa

I LOVE TO PLAY TENNIS!  – kocham grać w tenisa!

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

love4tennis.pl to platforma internetowa, która ma łączyć entuzjastów tenisa. Kibiców z Polski z resztą świata. Chcemy czerpać doświadczenia międzynarodowe i przekładać je na polski grunt. Chcemy uczyć się od najlepszych i przekazywać polskim odbiorcom światowe trendy w tenisie. Chcemy wzbogacać wiedzę Naszych polskich kibiców i ludzi związanych z tenisem aby rozwijali się, aby wprowadzali w swój warsztat szkoleniowo-edukacyjny nowe sposoby myślenia i kreacji tenisowej. Chcemy popularyzować tenis w Polsce jako sport otwarty na ludzi.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY