Select Page

ROGER FEDERER. THE GREATEST. Wprowadzenie. Część druga.

rogerthegreatestokladkaHistoria Rogera Federera ma swoje początki w branży farmaceutycznej w Bazylei, chociaż w bardziej prozaicznym znaczeniu tego słowa. Jego ojciec, Robert, pracował jako asystent w laboratorium w miejscowym gigancie chemicznym Ciba-Geigy. Z końcem lat 60-dziesiątych, Robert zrezygnował z pracy w koncernie na rzecz podróży. Znalazł się w Afryce Południowej głównie dlatego, że łatwo było tam wyjechać niż z jakiegokolwiek innego powodu. Jak na ironię, znalazł pracę w głównym zakładzie produkcyjnym koncernu Ciba znajdującym się w Isandno – przemysłowej dzielnicy na wschodniej granicy Johanesburga. Tam poznał Lynette Durand – 18-letnią sekretarkę, która całe swoje życie mieszkała w pobliskiej zamożnej dzielnicy Kempton Park. Spotykali się po pracy, Robert pokazał jej tenis, który pokochała, dużo grali ze sobą i tak zaczął się romans, który zakończył się małżeństwem w 1973 roku.

Advertisements

Robert Federer urodził się w 1946 roku. Był synem robotnika pracującego w przemyśle włókienniczym. Wychował się we wschodniej Szwajcarii niedaleko miasta Altstatten, gdzie grywał w tenisa dla zabawy nie mając większych ambicji, by robić to szczególnie dobrze. Lynette, która jest od niego o sześć lat młodsza urodziła się w 1952 roku, w rodzinie, w której pierwszym językiem był afrykanerski. Według Beata Caspara, byłego dziennikarza sportowego bazylejskiego dziennika “Basler Zeitung”, Lynette kontynuowała naukę tenisa i osiągnęła wyższy poziom niż jej mąż: “miała dobry zmysł koordynacji, dużo lepszy niż Robert.?”Mimo posiadania całkiem sporych chęci i ambicji, też nigdy nie aspirowała, by zrobić karierę w tenisie.

W 1973 roku para przeniosła się do Szwajcarii i zamieszkała w Riehen – dzielnicy Bazylei położonej blisko niemieckiej granicy. Lynette opuściła swój dom rodzinny oddalony o 8.400 km od Riehen. Świat anglojęzyczny wciąż nie jest całkowicie pewien jak pisać i wymawiać drugie co do wielkości miasto w Szwajcarii. Bazylea to po angielsku “Basel” wymawiane jako “Barsl” jest szwajcarsko – niemiecką nazwą. Jako, że Bazylea to szwajcarsko-niemieckie miasto, więc to jest nazwa lokalna. Tej pisowni i wymowy używa się w kręgach tenisowych, również w odniesieniu do nazwy turnieju tenisowego “Swiss Indoors” odbywającego się tam co roku w październiku. Istnieje również staro-angielska nazwa “Basle”, wymawiana jako “Barl”, która pochodzi od francuskiej nazwy miasta “Bale”, wymawianej jak angielskie słowo “balcony”. Ta pisownia sięga czasów kiedy większość ważnych miast europejskich miała angielską pisownię i nadal jest używana przez niektóre angielskie gazety. W tej książce zastosowano lokalną nazwę, czyli “Basel”.

Robert awansował w koncernie Ciba na stanowisko dyrektora sprzedaży, a Lynette objęła stanowisko w firmie w swoim nowym mieście rodzinnym. Oboje grali w tenisa w zakładowym klubie sportowym, na terenie którego znajdowało się kilka kortów w cieniu starych drzew. Ów klub mieścił się w dzielnicy Bazylei zwanej Allschwil.

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

love4tennis.pl to platforma internetowa, która ma łączyć entuzjastów tenisa. Kibiców z Polski z resztą świata. Chcemy czerpać doświadczenia międzynarodowe i przekładać je na polski grunt. Chcemy uczyć się od najlepszych i przekazywać polskim odbiorcom światowe trendy w tenisie. Chcemy wzbogacać wiedzę Naszych polskich kibiców i ludzi związanych z tenisem aby rozwijali się, aby wprowadzali w swój warsztat szkoleniowo-edukacyjny nowe sposoby myślenia i kreacji tenisowej. Chcemy popularyzować tenis w Polsce jako sport otwarty na ludzi.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY