Psychologia tenisa: Paweł Habrat o dialogu wewnętrznym

Psychologia tenisa: Paweł Habrat o dialogu wewnętrznym

Zawodnik podczas meczu lub treningu może komunikować się również sam ze sobą poprzez tak zwany dialog wewnętrzny. Co to jest? Dialog wewnętrzny (ang. self-talk lub inner dialogue) to inaczej rozmowa prowadzona z samym sobą. Najczęściej jest ona w formie dyskusji, w sposób, który nie jest zwerbalizowany, a tym samym jest niedostępny dla innych osób. Dialog wewnętrzny może być pozytywny i poprawiać skuteczność naszego działania lub negatywny i osłabiać naszą skuteczność.  Myśli przechodzące przez głowę zawodnika to zazwyczaj zapamiętane komunikaty i uwagi. Jak wiemy, sposób myślenia bezpośrednio przekłada się na sposób działania i między innymi dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co mówimy, ale i jak myślimy podczas treningów i meczów. Bądź uważny zatem co do siebie mówisz. Myśli przechodzące przez głowę zawodnika to jak wspomniałem powyżej zapamiętane komunikaty z treningów, wskazówki trenera, porady kolegów czy rodziców. Podczas treningu, a tym bardziej podczas meczu, gdy pojawia się wiele emocji jedno niewłaściwie wypowiedziane słowo albo nawet jeden gest potrafi zburzyć efekty wielomiesięcznej pracy.

Advertisements

Na marginesie dodam, że w takim sporcie jak tenis często decydują tzw. big points czyli punkty o największej ważności (decydujące punkty). Takie punkty wygrywał np. Novak Djokovic w swoich finałowych meczach na Wimbledonie. Warto także przypomnieć, że zdarza się, iż zawodnik może wygrać więcej punktów czy gemów w meczu, ale kiedy nie wygrywa big points przegrywa mecz. Często przy tych właśnie punktach pomaga dialog wewnętrzny.

Działa to jednak również w taki sposób, że odpowiednio zbudowana relacja między trenerem a zawodnikiem może spowodować, że prosty komunikat rozładuje napięcie lub zmobilizuje zawodnika do maksymalnego wysiłku. W niektórych przypadkach można nawet powiedzieć, że trener i zawodnik rozumieją się bez słów. Podkreśla to również znaczenie tak zwanej komunikacji niewerbalnej. Czy tego chcemy czy nie wiele komunikatów przekazujemy również swoimi gestami oraz mową ciała. Młodzi ludzie potrafią bardzo dobrze wyczuwać nastroje dorosłych i świetnie umieją ocenić kiedy jesteśmy zdenerwowani, smutni lub rozczarowani. Wielu trenerów traci wiarygodność w oczach swoich podopiecznych w sytuacjach, gdy ich komunikaty werbalne i niewerbalne nie są spójne. Kiedy na przykład: krzyczymy do zawodnika żeby się opanował czy uspokoił a sami jesteśmy w napięciu.

Na co zatem warto szczególnie zwrócić uwagę?

Po pierwsze: staraj się używać pozytywnej komunikacji,

po drugie: używaj prostych komunikatów,

po trzecie: wzmacniaj podejmowanie decyzji,

po czwarte: staraj się rozmawiać o błędach bez zbędnych emocji,

po piąte: buduj świadomość poprzez pokazanie zależności między sposobem myślenia a sposobem działania.

Paweł Habrat

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

love4tennis.pl to platforma internetowa, która ma łączyć entuzjastów tenisa. Kibiców z Polski z resztą świata. Chcemy czerpać doświadczenia międzynarodowe i przekładać je na polski grunt. Chcemy uczyć się od najlepszych i przekazywać polskim odbiorcom światowe trendy w tenisie. Chcemy wzbogacać wiedzę Naszych polskich kibiców i ludzi związanych z tenisem aby rozwijali się, aby wprowadzali w swój warsztat szkoleniowo-edukacyjny nowe sposoby myślenia i kreacji tenisowej. Chcemy popularyzować tenis w Polsce jako sport otwarty na ludzi.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY