Select Page

Psychologia tenisa: Motywacja najmłodszych

Psychologia tenisa: Motywacja najmłodszych

Motywacja stanowi motor napędowy całej fizyczności. Dlatego też warto szczególnie zadbać o ten aspekt. Motywacja u dzieci związana jest z dominującymi potrzebami, takimi jak: zabawa, rozrywka, wyżycia ruchowe, radość z uprawiania sportu oraz przynależności i poczucia własnej wartości.

Advertisements

W rozmowach z trenerami i rodzicami podkreślam często fakt zwracania i dbania o rozwój tych potrzeb, ponieważ budują one najcenniejszy rodzaj motywacji, a więc motywację wewnętrzną.

Co zrobić w praktyce żeby to osiągnąć? Wydaje się, że istotne jest rozwijanie pasji i marzeń. Młodzi zawodnicy, często chcą zostać wielkimi tenisistami, więc pozwalajmy im pokazać drogę do tego by kiedyś mogli się tam znaleźć.

Ważne by również czerpali z tego radość. Pozwoli im to dłużej utrzymać się w treningach. Jednocześnie wpływa to korzystnie na zaangażowanie.

Wzmacniaj młodego zawodnika za zachowanie a nie tylko za sam wynik. Cel sportowy jest oczywiście ważny, jednakże aby go osiągnąć trzeba bardziej skupić się na drodze do jego osiągnięcia. Samo myślenie o wyniku daje niewiele, a w trudnych sytuacjach może bardziej frustrować niż pomagać. Dlatego tak istotne jest wyjaśnianie przyczyny wygranych i przegranych,  aby zawodnik był nie tylko bardziej świadomy, ale także mógł skupić się na elementach kontrolowalnych, czyli takich na które ma wpływ. Praca z małym tenisistą to praca nie tylko nad wynikiem sportowym, ale również nad wieloma innymi obszarami takimi jak: taktyka, technika czy psychika a więc warto uczyć czerpania satysfakcji z osiągania celów by rozwój w innych obszarach był równie satysfakcjonujący jak sama gra.

Ponieważ rozwój małego tenisisty jest nierozerwalnie związany ze sferą emocjonalną warto zadbać o atmosferę. Wytwarzaj atmosferę opartą o pozytywne emocje.

Staraj się zadbać o to by wspólnie przeżywane emocje na korcie były dla tenisisty czym przyjemnym a nie wiązały się tylko z doznawaniem emocji których zawodnik wolałby uniknąć. Bycie negatywnym często w bezpośredni sposób wpływa na postawę jaką prezentuje zawodnik na korcie.

Oczywiście praca z małym tenisistą to proces na który wpływa bardzo wiele czynników, warto jednak zadbać o każdy szczegół tej współpracy.

Paweł Habrat

 

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

Ukończył psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w 2005 roku, jest członkiem sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wykłada na studiach podyplomowych na Uniwersytecie SWPS. Współpracuje przy tworzeniu i realizacji projektów szkoleniowych dotyczących wypalenia zawodowego. Od 2006 współpracuje z Polskim Związkiem Tenisa. Współautor narzędzi diagnostyczno-treningowych dla sportowców oraz publikacji i książek z zakresu psychologii sportu.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY