Psychologia tenisa: Kilka prostych technik radzenia sobie z presją startową

Psychologia tenisa: Kilka prostych technik radzenia sobie z presją startową

Kilka prostych technik radzenia sobie z presją startową

Prawie każdy tenisista wychodzący na kort zmagał się z presją wyniku czy presją oczekiwań.

To pozornie bagatelne zjawisko ma niezaprzeczalny wpływ na wynik (tylko 1% zawodników uważa, że presja nie ma wpływu na wynik).

Wielu zawodników mówi, że w dniu przedmeczowym często pojawiają się myśli i wyobrażenia dotyczące zbliżającego się występu. Cały problem polega na tym, że ów wyobrażenia są zazwyczaj negatywne: “co się stanie kiedy przegram pierwszego seta”, “obym tylko nie został przełamany na początku”,” żebym tylko nie odpadł w pierwszej rundzie”.

Takie myśli przychodzą z dużą łatwością, ale ich pozbycie się bywa już dużym wyzwaniem.

Jednym ze sposobów jest oczywiście tak zwana pozytywna mowa wewnętrzna (positive self talk). Umiejętność rozmowy z samym sobą, budowania w głowie przekazu który pomoże nam dobrze wejść w mecz np.: “jestem dobrze przygotowany”, “za mną już parę dobrych występów, więc mam powody czuć się pewnie”. To oczywiście tylko przykłady bo każdy zawodnik wypracowuje swój sposób rozmowy z samym sobą.

Drugą techniką jest wyobrażanie sobie rozwiązań w sytuacjach trudnych. To technika którą stosuje się najczęściej kiedy myślimy o tym co się stanie i w pewnym momencie na skutek konfrontacji z trudnością przerywamy nasze wyobrażenie. To rozwiązanie paradoksalnie napędza pojawienie się lęku. W metodzie tej staramy się dokończyć wyobrażenie pozytywnym scenariuszem lub sposobem rozwiązania i zachowania się w trudnym dla nas momencie. W ten sposób przygotowujemy się na moment trudny wiedząc, że nawet wtedy jesteśmy w stanie znaleźć konstruktywne rozwiązanie.

Trzecią techniką jest myślenie ?tu i teraz?. To jedna z najpopularniejszych technik stosowanych przez sportowców. Jej efektywność polega na pozostawaniu myślami w teraźniejszości i nie wybieganiu myślami w przeszłość ani przyszłość. Wybieganie myślami zbyt daleko może prowadzić do pojawienia się emocji strachu czy lęku. Pozostawanie w “tu i teraz” ma nam zapewnić lepszą kontrolę wszystkiego co dzieje się wokół nas.

Czwartą mniej znaną techniką jest technika ?i lub ale?. Bardzo często w głowie tenisisty przed turniejem pojawia się masa myśli, które utrudniają dobre wejście w mecz i powodują jednocześnie obniżenie pewności siebie.

Trudność walki z takimi myślami polega na tym, że kiedy się pojawiają nie do końca wiemy co mamy z nimi zrobić a mówienie do siebie “tylko o tym nie myśl” paradoksalnie działa na odwrót.

W sytuacji kiedy pojawia się taka myśl np. “czuję strach”, “boję się że przegram” w myśl metody dodajemy słówko “ale” lub “i” a następnie staramy się dokończyć zdanie konstruktywną myślą.

“Czuję strach?ale to normalne i po pierwszej wymianie znika”

“Boję się że przegram?ale i tak wyjdę i zrobię wszystko by ten mecz wygrać”

Techniki są proste w zastosowaniu, jednak należy pamiętać o tym żeby wybrać dla siebie technikę, która jest najbardziej efektywna i do której mamy przekonanie.

Paweł Habrat – psycholog sportu

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

Ukończył psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w 2005 roku, jest członkiem sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wykłada na studiach podyplomowych na Uniwersytecie SWPS. Współpracuje przy tworzeniu i realizacji projektów szkoleniowych dotyczących wypalenia zawodowego. Od 2006 współpracuje z Polskim Związkiem Tenisa. Współautor narzędzi diagnostyczno-treningowych dla sportowców oraz publikacji i książek z zakresu psychologii sportu.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook