Select Page

Psychologia Tenisa: Emocje a rytuały.

Psychologia Tenisa: Emocje a rytuały.

pawel_habrat_foto Za co kochamy tenis? Bynajmniej nikt nie pokusi się o jedno stwierdzenie, ale z całą pewnością wiele osób powie, że za nieprzewidywalność oraz emocje związane z rywalizacją na korcie. W sporcie emocje mogą tyle pomagać co być przeszkodą w osiągnięciu upragnionego celu. Emocje dobrze jest umieć kontrolować, aczkolwiek nie da się ich całkowicie wyeliminować. Niestety albo stety jest to domena maszyn, robotów do których jednak spore grono zawodowych tenisistów czy tenisistek bywa przyrównywanych raczej ze względu na wyraźnie zarysowaną muskulaturę ciała oraz opanowaną w stopniu doskonałym sztukę posyłania piłki na drugą stronę siatki w sposób przypominający niekiedy grę komputerową. Może jest to odważna teza i nieco wyolbrzymiona, bo przecież każdy zawodnik ma inny charakter.

Advertisements

 

Faktem jest, iż jednemu pomaga umiejętne opanowanie emocji,  inny osiąga wyniki dzięki temu, że emocje “napędzają”  motywację do  wykrzesania rezerw fizycznych. Jak kontrolować emocje w czasie gry, kiedy uwaga zawodnika jest skupiona na wyniku, przeciwniku, realizacji taktyki, czy technice? Pytanie niby proste, natomiast nie do końca odpowiedź jest oczywista i łatwa do wdrożenia w arsenał broni tenisistów, zwłaszcza tych mniej doświadczonych. Jednym ze sposobów może być wplecenie elementów kontroli emocji w grę.  Najlepszą drogą zaobserwowania tych unikalnie wypracowanych sposobów jest stała analiza gry światowych gwiazd tenisa. Wielu czołowych graczy ma swoje rutynowe zajęcia między chociażby wymianami podczas nie tylko ważnych meczów turniejowych. Przestawianie strun rakiety, poprawianie stroju, odpowiednio “ustalone” uderzenia piłki przy serwisie to tylko niektóre “rutyny” widocznych elementów kontroli emocji.

 

Być może ktoś powie, że to dziwne i niby w jaki sposób ma pomóc taki rytuał w poprawie kontroli emocji? Tenisiści przez lata wypracowują sobie wiadome techniki umiejętnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Jak to się ma do kontroli emocji? Wiele z tych “dziwnych” rytuałów ma swoje uzasadnienie w psychologii. Często powtarzane czynności stają się nawykowe, jednocześnie utrwalamy elementy, które wcześniej się sprawdziły i okazały skuteczne. Dodatkowo wyzwaniem dla zawodników jest umiejętność zagospodarowania tzw. “martwego czasu” miedzy właśnie wymianami. Kiedy uwaga w trudnych sytuacjach skierowana jest na wynik, może prowadzić to do pojawienia się stresu a ten z kolei do napięcia fizycznego, które bezpośrednio wpływa na technikę gry. Kierując uwagę na zadania związane z powtarzaniem rytuałów meczowych, nie tylko konstruktywnie możemy “zapełnić” momenty między wymianami, ale również obniżamy napięcie, tak by rozegranie kolejnego punktu odbywało się zawsze z pewną powtarzalnością pobudzenia psychofizjologicznego. Dlatego warto się głębiej zastanowić nad rytuałami tenisowymi, które są warunkiem zwycięstw i sukcesów w sporcie jakim jest tenis, elementem bardzo ważnym a czasami za mało podkreślanym przez trenerów w pracy z młodymi adeptami.

 

Paweł Habrat

 

 

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

Ukończył psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w 2005 roku, jest członkiem sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wykłada na studiach podyplomowych na Uniwersytecie SWPS. Współpracuje przy tworzeniu i realizacji projektów szkoleniowych dotyczących wypalenia zawodowego. Od 2006 współpracuje z Polskim Związkiem Tenisa. Współautor narzędzi diagnostyczno-treningowych dla sportowców oraz publikacji i książek z zakresu psychologii sportu.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY