Select Page

PSYCHOLOGIA TENISA: “Być zwycięzcą!”

PSYCHOLOGIA TENISA: “Być zwycięzcą!”

Inspiracją do napisania poniższego tekstu było przeczytanie książki psychologa sportowego, który współpracował z liderem rankingu tenisistów obecnego i poprzedniego sezonu – Novakiem Djokovicem.

Advertisements

 

Od dawna nasuwa się arcyciekawe pytanie: “co generalnie wyróżnia zwycięzców lub potencjalnych zwycięzców?” Takich cech z pewnością jest bardzo wiele, ale kiedy mówimy o prawdziwych gladiatorach białego sportu  często wyobrażamy sobie zawodników zdobywających trofea sportowe. Jednakże bycie zwycięzcą to coś znacznie więcej. Żeby zostać zwycięzcą najpierw trzeba zostać nim w głowie. Na samym początku trzeba zobaczyć drogę ? niełatwą, czasami wyboistą – do tego żeby nim się stać.

 

Tenisowy gladiator to osoba, która nie rezygnuje z realizacji swoich marzeń o wygranej. Zwycięzcy to osoby, które wyobrażają sobie samego siebie w sytuacjach podejmowania i zdobywania kolejnych wyzwań, zarówno w perspektywie odległej, jak i tej bliższej. Ponadto warto zaznaczyć, że dla zwycięzców przegrana stanowi argument do jeszcze cięższej pracy. Zwycięzcy wiedzą ,że warto wierzyć i udowodnić, że następny mecz czy turniej będzie lepszy. Zwycięzcy wychodzą na mecz i kort po to, żeby go wygrać, a nie po to żeby go nie przegrać (tak, takie podejście znacznie się rożni) a przegrany mecz nie oznacza, że jest się przegraną osobą. Smutek związany z przegraną jest bolesny, aczkolwiek zaprzestanie gry i zniechęcenie także powinno powodować sytuację, w której należy pracować nad ciągłym doskonaleniem sposobu myślenia.

 

Zwycięzca powraca po przegranej mocniejszy, nie tylko o doświadczenie, ale co ważne z nową motywacją do zmiany dotychczasowej sytuacji. Doznając urazu fizycznego nigdy nie traci się nadziei na powrót, a w rehabilitację wkłada tyle samo zaangażowania co w treningi. Dla zwycięzcy najważniejsze jest poszukiwanie sposobów na samodoskonalenie i rozwój swoich umiejętności zarówno technicznych, fizycznych jak i psychologicznych.

 

Zwycięzca jest gotowy ciężko pracować nie tylko na treningach, ale i poza kortem, planując oraz dbając o regenerację. Zwycięzca potrafi przezwyciężać nie tylko ograniczenia ciała, ale także i te psychologiczne, jak np. strach przed zmęczeniem. Zwycięzca potrafi spędzić godziny na analizowaniu swojej gry i wyciągać konstruktywne wnioski omawiając je ze swoim szkoleniowcem czy sztabem specjalistów. Zwycięzca jest skoncentrowany na swojej grze i poprawie swoich umiejętności.

 

Zwycięzca ma świadomość, że czasem musi zrezygnować z niektórych rzeczy, żeby osiągnąć inne cele związane z tenisem. Jest skupiony na realizacji swoich celów, nie pozwala by jakieś drobne i mało ważne rzeczy absorbowały go przed meczem. Krytyczne uwagi związane z rozwojem stara się traktować jako wskazówki, bo jest skupiony na własnej drodze i doskonaleniu swojej gry.

 

Powodzenia w dalszej pracy na korcie!

 

Jan Stański, Paweł Habrat

 

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

Ukończył psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w 2005 roku, jest członkiem sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wykłada na studiach podyplomowych na Uniwersytecie SWPS. Współpracuje przy tworzeniu i realizacji projektów szkoleniowych dotyczących wypalenia zawodowego. Od 2006 współpracuje z Polskim Związkiem Tenisa. Współautor narzędzi diagnostyczno-treningowych dla sportowców oraz publikacji i książek z zakresu psychologii sportu.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY