Zmiana barw klubowych – law4tennis czyli o tenisie pod kątem prawa

Zmiana barw klubowych – law4tennis czyli o tenisie pod kątem prawa

Siostry Radwańskie od lat występują w żółto – niebieskich barwach KS Nadwiślan Kraków, a Mariusz Fyrstenberg, plasujący się obecnie w pierwszej dziesiątce rankingu deblowego ATP, w wieku siedmiu lat zaczął grę w klubie Mera Warszawa i pozostawał w nim do momentu, kiedy od niedawna przeszedł do klubu Warszawianka. W świecie dyscyplin drużynowych takich jak piłka nożna, ręczna czy siatkówka, tak długoletnia współpraca czołowych zawodników z tym samym klubem sportowym jest czymś nadzwyczajnym. Tzw. “okna transferowe” kojarzą się kibicom tych dyscyplin wręcz z wystawianiem sportowców na aukcji. Jak kwestia transferów prezentuje się w tenisie i czy jest w jakiś sposób uregulowana?

Advertisements

 

Wraz z końcem października zbliża się koniec sezonu letniego i lada dzień możemy spodziewać się komunikatu Polskiego Związku Sportowego (PZT) o wydawaniu licencji zawodniczych na kolejny sezon rozgrywkowy. W tym czasie nastąpi również podsumowanie całorocznej rywalizacji pomiędzy zawodnikami. Wyniki klasyfikacji mogą mieć znaczenie dla kariery zawodników uczestniczących przez cały sezon we współzawodnictwie – ci lepiej punktowani mają większe szanse na zmianę klubowych barw. Procedury związane z transferami zawodników, jak również rezygnacją ze statusu zawodnika niezrzeszonego (i odwrotnie), przewiduje oraz dokładnie określa “Regulamin zgłaszania zawodnika do udziału we współzawodnictwie sportowym PZT i zmiany jego przynależności klubowej” (“Regulamin”).

 

Reprezentant jednej barwy

 

Podstawową zasadą zawartą w Regulaminie jest zakaz reprezentowania barw więcej niż jednego klubu w tym samym sezonie. Wierny kibic może zapytać jednak, dlaczego Łukasz Kubot czy Urszula Radwańska oprócz reprezentowania krajowego klubu występują w barwach czeskiego TK Neridé? Otóż, w odróżnieniu od dyscyplin drużynowych (np. piłki nożnej), których związki egzekwują powyższy zakaz bezwzględnie, Regulamin zabrania podwójnej reprezentacji jedynie w odniesieniu do sezonu klasyfikacyjnego w kraju. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby reprezentować barwy jednego klubu w kraju oraz innego za granicą.

Powyższy zakaz wynika nie tylko z istoty rywalizacji sportowej rozgrywającej się pomiędzy klubami. Również statuty klubów sportowych tworzą specyficzną relację pomiędzy sportowcem a klubem, która niesie ze sobą poważne skutki. Polegają one na wprowadzeniu dodatkowych procedur koniecznych do spełnienia w celu skutecznej zmiany przynależności klubowej. Pierwszym ograniczeniem jest termin określony w rozdziale III Regulaminu, który przewiduje zmianę barw klubowych jedynie w okresie nabywania licencji na nowy sezon rozgrywkowy. Zawodnik, składając wniosek o wydanie licencji, dołącza do niego oświadczenie o zmianie przynależności. Wówczas licencja na kolejny sezon przyznawana jest zawodnikowi tylko w barwach nowego klubu. Na podobne formalności natkną się także ci sportowcy, którzy chcą zacząć współpracę z klubem sportowym lub całkowicie z niej zrezygnować. Jedyną różnicą jest konieczność złożenia oświadczenia o zmianie statusu zawodnika na zrzeszonego lub niezrzeszonego. Kolejną różnicą jest opłata ? w odróżnieniu od zmiany barw klubowych jest ona stała i niezależna od zdobytych punktów oraz przyznanych bonusów.

 

Wyjątki potwierdzające regułę

 

Lepsze warunki rozwoju czy bardziej korzystny kontrakt nie są jedynymi przyczynami zmiany barw klubowych. Czasem, również w trakcie sezonu, dochodzi do sytuacji losowych, które wymuszają na zawodniku przeniesienie się do innego klubu sportowego. Przeprowadzka rodziców niepełnoletniego zawodnika, likwidacja sekcji tenisowej w dotychczasowym klubie czy rozpoczęcie nauki przez zawodnika w trybie stacjonarnym poza miejscem zamieszkania, to kilka przykładów, które mogą usprawiedliwić reprezentowanie więcej niż jednego klubu w tym samym sezonie rozgrywkowym. Jak powinien zachować się zawodnik w jednej z tych sytuacji? Należy zgodnie z rozdziałem II Regulaminu powiadomić o zdarzeniu PZT, przedstawiając odpowiednie zaświadczenia, natomiast związek dokonuje odpowiednich zmian. Z takiej możliwości może skorzystać także zawodnik wypożyczony do innego klubu na potrzeby rozgrywek drużynowych oraz sportowcy, którzy zostali przeniesieni na mocy decyzji PZT.

 

Pacta sunt servanda…

 

… to znaczy, że umów należy dotrzymywać. Ta prosta zasada nieco komplikuje powyżej wspomniane reguły zmiany przynależności klubowej. Zdarza się, że klub zawiera umowę cywilnoprawną ze sportowcem. Istota i charakter tej umowy jest tematem do odrębnych rozważań, jednak należy powtórzyć za stanowiskiem Sądu Najwyższego, iż jest to tzw. nienazwana umowa o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego odnoszące się do umowy zlecenia. Zawodnik, który planuje dokonać zmiany przynależności klubowej, zgodnie z postanowieniami Regulaminu, zobowiązany jest do rozwiązania umowy wiążącej go z dotychczasowym klubem. Zazwyczaj umowy tego typu są zawierane na czas określony, często na jeden sezon, przy czym strony mogą przewidzieć możliwość ich wcześniejszego rozwiązania, m.in. za przewidzianym okresem wypowiedzenia. Zastrzeżenie w umowie możliwości jej wcześniejszego wypowiedzenia jest istotne i znajdzie zastosowanie np. w sytuacji zdarzenia losowego przymuszającego do zmian barw klubowych w trakcie sezonu rozgrywkowego. Inną ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, zawierając umowę z klubem, jest sprawa tzw. ekwiwalentu. Jeżeli zawodnik chce zmienić swoją przynależność klubową, zgodnie z rozdziałem III Regulaminu jest zobowiązany do zapłaty klubowi macierzystemu określonej w umowie kwoty pokrywającej koszty jego wyszkolenia. Jest to odmienna konstrukcja od typowych umów transferowych stosowanych np. w piłce nożnej, gdzie zobowiązanym do zapłaty ekwiwalentu jest klub pozyskujący zawodnika.

 

Karencja

 

Brak “elastycznych” zapisów w umowie z klubem, pozwalających zawodnikowi na łatwe rozwiązanie obowiązującego kontraktu, będzie w praktyce stanowiło przeszkodę do zmiany barw klubowych. W przypadku jednak, gdy zawodnik wystąpi z wnioskiem o wydanie licencji do reprezentacji w barwach nowego klubu, a nie ma rozwiązanej umowy cywilno-prawnej z klubem macierzystym i nie może dojść z nim do porozumienia, może on wystąpić o udzielenie tzw. karencji. Karencja polega na zawieszeniu prawa do reprezentowania barw klubowych we wszystkich zawodach sportowych, również na zasadzie zawodnika wypożyczonego. Zawodnik objęty karencją nie ma prawa do startu w zawodach mistrzowskich organizowanych przez PZT i WZT. Zawodnik w okresie karencji otrzymuje jednak licencję pomocniczą dla zawodnika w okresie karencji i zdobywa punkty bonusowe dla dotychczasowego klubu. Karencja zostanie cofnięta po uregulowaniu przez zawodnika swoich zobowiązań wobec dotychczasowego klubu.

 

Rola transferów w tenisie

 

Zmiany przynależności klubowej tenisistów nie są tak spektakularne oraz nagłaśniane przez media jak transfery dokonywane w ramach innych, szczególnie drużynowych dyscyplin sportowych. Głównym tego powodem jest indywidualny charakter dyscypliny, jaką jest tenis. Sportowcy uprawiający ten sport są w zdecydowanie mniejszym stopniu uzależnieni od klubu sportowego. Za przykład mogą posłużyć wspomniani Mariusz Fyrstenberg oraz Marcin Matkowski, którym fakt przynależności do dwóch różnych klubów nie przeszkodził zostać najlepszą parą deblową w historii polskiego tenisa. W rzeczywistości bowiem reprezentowanie barw klubu ma znaczenie jedynie w rozgrywkach drużynowych, natomiast coraz bardziej powszechne wśród tenisistów stają się umowy sponsoringu z podmiotami finansującymi zawodników.

I choć wydaje się, iż transfery pomiędzy klubami nie pełnią kluczowej roli w tenisie, to jednak statystyki PZT wskazują na dokonanie około 500 zmian barw klubowych lub statusu zawodnika w ciągu dwóch ostatnich lat, co można uznać za dosyć pokaźną liczbę. Z tej możliwości korzystają głównie młodzi zawodnicy, dopiero stojący u progu kariery profesjonalisty. Dla nich zakończenie letniego sezonu z wysoką punktacją może otworzyć szansę na lepsze warunki rozwoju. Zatem życzymy powodzenia i zachęcamy do uważnego śledzenia komunikatów PZT.

 

 

Anna Maria Jawor

Krzysztof Karp

logokancelariaradcyprawnegokrzysztofkarp_0

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

Radca prawny, założyciel Kancelarii Krzysztof Karp. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył także podyplomowe Studium Europejskiego i Polskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz uzyskał dyplom Center for American Law Studies prowadzonego przez University of Florida w ramach współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UW. Ukończył aplikację radcowską i zdał egzamin radcowski. Wpisany został na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Posiada doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców i osób fizycznych. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako współpracownik renomowanych kancelarii prawnych oraz jako radca prawny jednostki sektora finansów publicznych. Jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa. Do dziedzin jego zainteresowań należą w szczególności prawo cywilne oraz zagadnienia procedury cywilnej. W wolnych chwilach pogłębia wiedzę z zakresu prawa sportowego.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY