Select Page

Jak powstają rakiety? Testowanie rakiet w procesie projektowania.

prince_exo3_tour_0W ostatnim czasie opisywałem proces projektowania rakiet do tenisa w ośrodku badawczo rozwojowym marki Prince zlokalizowanym niedaleko Wenecji we Włoszech. Kolejnym etapem w fazie powstawania rakiet, zaraz po zakończonym procesie projektowania komputerowego, następuje ręczna produkcja modeli rakiet zgodnych z parametrami z programu komputerowego. Ta mini produkcja kilku sztuk rakiet odbywa się w docelowej fabryce produkującej seryjne modele rakiet, nie tylko do tenisa. Po otrzymaniu rakiet przez ośrodek badawczo rozwojowy, następuje faza testowa w laboratorium, gdzie mierzy się wszystkie parametry  ramy rakiety, czy są zgodne z założeniami projektowymi. Następnie sprawdza się tak zwaną pracę rakiety podczas uderzeń piłeczką w pole naciągu. Piłka jest wystrzeliwana ze specjalnie skonstruowanej armatki. Dzięki temu uzyskuje się możliwość ustawienia różnych kątów padania piłeczki na pole naciągu, można sprawdzić pełny zakres odkształceń ramy, działające siły i naprężenia, wytrzymałość, poprawność konstrukcji z fazy projektowej, jak również pracę naciągu na ramie i wszystkie jego parametry. Ramy bada się również w innych urządzeniach odnośnie sił potrzebnych do jej zniszczenia.

Advertisements

Po fazie badań laboratoryjnych rakiety przechodzą proces testowania na korcie, który przeprowadzają profesjonalni zawodnicy i trenerzy. Oprócz rakiet otrzymują formularze ze  ogromną ilością danych odnośnie parametrów rakiety i czucia rakiety podczas gry. Oceniane są między innymi takie parametry jak: waga, sztywność ramy, manewrowość, poszczególne zagrania, odczucie testera odnoście gry rakietą, wytrzymałość i wiele wiele innych. Każda rakieta testowana jest przez kilku testerów, dopiero po trzymaniu wszystkich opinii, dział projektowy jest w stanie sporządzić pełną ocenę i “teoretyczny szkielet” ramy składający się sugestii i poprawek wprowadzanych przez laboratorium i testerów. Jak wiadomo, oceny dawane przez testerów, bywają często skrajnie różne odnośnie poszczególnych modeli, dlatego zadaniem działu projektowego jest wyciągnięcie właściwych wniosków i poprawek odnośnie każdej testowanej rakiety, celem stworzenie jeszcze lepszej i częściej wybieranej rakiety przez klientów i zawodników na całym świecie. Przykładem takiej rakiety może z pewnością być model z poprzedniej kolekcji Prince Speedport Black czy z obecnej Prince EXO3 Tour, które obecnie stały się już kultowymi rakietami na większości kortów do tenisa..

Wracając jednak do procesu testowania rakiet, należy wspomnieć, że to nie koniec pracy testerów, laboratorium i działu projektowego. Po wniesieniu wszelkich sugestii, poprawek do rakiet w ponownym procesie projektowym, następuje wykonanie kolejnej wersji próbnej, lecz opatrzonej znakiem ?finalna?. Następnie powtarza się proces badań laboratoryjnych i testowych na korcie, celem potwierdzenia zgodności założeń i poprawek wniesionych w pierwszej fazie testowej.

Dzięki zastosowaniu wysoce wyspecjalizowanego oprogramowania czas i fundusze poniesione na stworzenie nowych modeli rakiet, które pozwolą każdemu graczowi zdobywać wygrywające punkty, komfort i co wyjątkowo ważne przyjemność z gry, są sprowadzone do minimum. Dzięki czemu firma może pozwolić sobie na wprowadzanie częściej nowych technologicznie modeli, z droższych i lepszych materiałów w odróżnieniu od konkurencji, gdzie nowe kolekcje charakteryzują się zazwyczaj nową kolorystyką opracowywaną metodą prób i błędów na bazie odręcznych rysunków i kalkomanii, z pominięciem wprowadzenia realnych nowych technologii i materiałów, zamiast czego podają nowe nazwy serii rakiet sugerując tylko użycie nowych technologii.

Autor tekstu: Jarek Duda (Prince)

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY