Select Page

Daniel Kosakowski: “Do szkoły nie wracam!”

kosakowskiOprócz Naszych kilku polskich rodzynków w światowym tenisie, mamy także dosyć sporą grupę zawodniczek i zawodników z polskimi korzeniami na tenisowych arenach. Należą do niej tenisistki: Caro Woźniacki, Angie Kerber, Sam Stosur, Alicja Molik, Aleksandra Woźniak, Sabine Lisicki czy też panowie: “Juampi” Brzezicki, Peter Luczak czy niekiedy trenujący w Warszawie – Robert Howe. Ale także na horyzoncie pojawił się nowy zawodnik, należący do tzw. “nowej fali” w amerykańskim tenisie, 19-letni Kalifornijczyk – Daniel Kosakowski. Daniel pokazał się na cyklu turniejów w Stanach przed US Open a i w samym Nowym Jorku wystąpił w eliminacjach. Poniżej rozmowa jaką udało Nam się przeprowadzić z zawodnikiem, który uczył się przez rok na tym samym uniwersytecie, który skończył i reprezentował jego barwy w akademickiej lidze tenisa partner deblowy Mariusza Fyrstenberga – Marcin Matkowski.

Advertisements

Daniel, Twoje imię i nazwisko dla Nas Polaków brzmi zdecydowanie swojsko?

Urodziłem się w Kaliforni, ale moi rodzice są Polakami, wyemigrowali z Polski z powodów osobistych, pochodzą z miejscowości Olszewka gdzie mieszkali zanim wyjechali do Stanów.

Czy to znaczy że potrafisz się porozumiewać w języku polskim?

Tak naprawdę to nie potrafię mówić po polsku, ale jednak rozumiem to co się do mnie mówi w tym języku.

Czy byłes kiedyś w Polsce, czy Twoi dziadkowie nadal żyją i czy masz kontakt z nimi oraz czy zamierzasz w przyszłości wystartować w jakichś turniejach rozgrywanych w Polsce?

Pamiętam, że byłem w Polsce kiedy miałem 10 lat. Moi dziadkowie nadal żyją w Polsce, ale mam z nimi ograniczony i sporadyczny kontakt, natomiast jeśli chodzi o turnieje to na razie nie mam takich planów żeby rywalizować w Polsce o punkty, chociaż wiadomo challengery to też moje najbliższe wyzwania i będę się koncentrował na nich, ale głównie na kontynencie amerykańskim.

Kiedy zacząłeś swoja przygodę z tenisem? Jakie masz pierwsze wspomnienia?

Można powiedzieć, że swoja przygodę zacząłem kiedy miałem 2 lata, a jeśli chodzi o wspomnienia to pamiętam kiedy pierwszy raz wyszedłem na kort i grałem z moja starszą siostra Sylwią.

Jaką nawierzchnie kortów preferujesz i jakie jest Twoje ulubione uderzenie w którym czujesz się naprawdę mocny?

Oczywiście ze względu na to że mieszkam i żyję w USA moją ulubioną nawierzchnią jest ?hard court?, z kolei uderzenie w którym czuje się dobrze i myślę że jest moją mocną stroną to forhend.

A w takim razie powiedz jak widzisz teraz granie w tenisa na poziomie akademickim. Na uniwersytecie na którym poobierałeś naukę zostałeś już po pierwszym sezonie doceniony i określony mianem ?Freshman of the year? (Najlepszy zawodnik pierwszoroczny – przyp.)?

Tak, faktycznie, gra na uniwersytecie to duża satysfakcja, zwłaszcza kiedy się reprezentuje swoją uczelnię w rozgrywkach ligowych miedzy szkołami, ale w tym roku przeszedłem na zawodowstwo i do szkoły już nie wrócę na pewno, koncentruję się na razie tylko na tenisie, treningach i najbliższych zawodach.

Czy znasz jakichś polskich zawodników? Jaki jest Twój cel do osiągniecia jeśli chodzi o ranking ATP?

Niestety nie znam polskich tenisistów, jedynym jakiego poznałem jest Kris Kwinta, który zajmował stanowisko “Coach Assistant” (Asystent Trenera – przyp.) na Naszym uniwersytecie UCLA (University of California in Los Angeles – przyp.), natomiast mój najbliższy i najważniejszy cel na najbliższe lata to grać dużo turniejów typu challengery i także ATP wyższej rangi, głównie w Stanach oraz dostać się do czołowej “dwusetki” do końca roku 2012.

Czy masz menedżera? Kto jest Twoim trenerem?

Nie mam jak na razie menedżera, a moimi trenerami są Phil oraz Taylor Dent, z którymi trenuję w Newport Beach (niewielkie miasteczko nad oceanem w USA w stanie Kalifornia w hrabstwie Orange – przyp.)

Ulubiony film, ulubiona książka, Twój tenisowy idol z dzieciństwa?

Mój ulubiony film to “Incepcja” a książka to “Running on Faith” którą serdecznie polecam do przeczytania, z kolei moim idolem tenisowym zawsze był Roger Federer, którego niezwykle podziwiam za to jak gra i czego dokonał.

A tak z ciekawości zapytamy co studiowałeś na uniwersytecie?

Nie studiowałem konkretnego kierunku, byłem tzw. “niezdeklarowanym studentem” i miałem tzw. “GE classes” (General Education classes – przyp.) czyli edukację ogólną na którą składało się wiele przedmiotów.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy sukcesów.

Rozmawiał JAN STAŃSKI (love4tennis.pl)

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

love4tennis.pl to platforma internetowa, która ma łączyć entuzjastów tenisa. Kibiców z Polski z resztą świata. Chcemy czerpać doświadczenia międzynarodowe i przekładać je na polski grunt. Chcemy uczyć się od najlepszych i przekazywać polskim odbiorcom światowe trendy w tenisie. Chcemy wzbogacać wiedzę Naszych polskich kibiców i ludzi związanych z tenisem aby rozwijali się, aby wprowadzali w swój warsztat szkoleniowo-edukacyjny nowe sposoby myślenia i kreacji tenisowej. Chcemy popularyzować tenis w Polsce jako sport otwarty na ludzi.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY