Select Page

10 tenisowych książek, które warto przeczytać

TENIS DLA ŻÓŁTODZIOBÓW
“Wierzcie mi, gdy przeczytacie książkę Trish i zastosujecie się do jej rad, nawet się nie zorientujecie, a będziecie już dobrze grali? ? Virginia Wade.
Książka Trish Faulkner pozwoli Ci odkryć wszystkie najpotrzebniejsze sekrety tenisa ziemnego, które dadzą Ci szansę na osiągnięcie sukcesu. To dzięki niej nauczysz się m.in. jaką postawę przyjąć podczas treningu i meczu, jak prawidłowo serwować czy odbierać różnorodne zagrania przeciwnika. Oprócz tego dowiesz się także w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić rozgrzewkę, zaopatrzyć się w dobry sprzęt i znaleźć odpowiedniego instruktora, a nawet w jaki sposób dbać o swoją kondycję przez cały okres gry w tenisa. Profesjonalne wskazówki, które zawarła w ?Tenisie dla żółtodziobów? była australijska mistrzyni tenisa, są skarbem dla rozpoczynających przygodę z białym sportem.

Advertisements

 

NAUKA TENISA W WEEKEND
Autor książki stawia na nową metodę nauki gry w tenisa ziemnego. Optymistyczny tytuł, to tak naprawdę zachęta do sprawdzenia tej metody wprowadzonej przez Paula Douglasa, polegającej na skupianiu się tylko na jednym elemencie w określonym czasie przez pierwszy etap, zaś kolejnymi etapami jest jego powtarzanie i coraz większa praktyka. ?Nauka tenisa w weekend? to ogromny zbiór wskazówek dla osób, które pragną poświęcić się tenisowi nie tylko weekend, ale także większość swojego czasu na naukę takich elementów jak forehand, backhand, serwis czy lob. Otwierając książkę, już na samym spisie treści można zauważyć, że jest ona przeznaczona rzeczywiście na naukę gry w weekend! Jest ona podzielona na takie rozdziały jak: ?Jak się przygotować?, ?Kurs dwudniowy?, ?Dzień drugi? i ?Gdy minie weekend? ? w którym autor skupia się już na zaawansowanych zagraniach.

 

TENISOWY ATLAS ĆWICZEŃ
Książka, to nic innego jak tylko zbiór ćwiczeń, które praktykowane w odpowiedni sposób doprowadzą gracza do osiągnięcia coraz to większych sukcesów. Elementy jakie zawarł w swej książce Adam Królak to zarówno ćwiczenia przygotowujące do stopniowego opanowania tych najprostrzych elementów, a także tych trudniejszych. Co ciekawe, atlas ten jest adresowany w większej mierze dla osób, które uczą grać w tenisa ? instruktorów, trenerów czy nauczycieli wychowania fizycznego. Wskazówki w niej zawarte przedstawiają różnorodne elementy, którymi można się posłużyć podczas lekcji wychowania fizycznego i jednocześnie urozmaicić zajęcia z przyszłymi tenisistami. Ćwiczenia zręczności, zwinności, techniczno-taktyczne woleja czy returnu to tylko przedsmak tego co czeka odbiorców wieloletniej pracy Adama Króla. Książka ta jest więc doskonałym narzędziem w ręku każdego instruktora tenisa.

 

TENIS DLA NAUCZYCIELI, DZIECI I RODZICÓW
Książka rekomendowana przez Polski Związek Tenisowy to bezcenne zaplecze instruktorów i trenerów tenisa ziemnego. Bogato ilustrowana książka, która w swojej ofercie prezentuje niezliczoną ilość wskazówek dla początkujących graczy i dla rodziców, którzy pragną zainteresować swoje dzieci tym pięknym sportem, jest wręcz niezbędnym elementem przy treningu różnorodnych zagrań na korcie. Sama liczba stron świadczy już o merytorycznym bogactwie książki Adama Królaka ? byłego trenera i kapitana reprezentacji Polski, który na swoim koncie ma ponad 100 publikacji. Oprócz samych wskazówek podczas ćwiczeń każdego z elementów, autor wyjaśnia przy tym niezbędne pojęcia tenisowej nomenklatury wzbogacając je ilustracjami. Proponuje odpowienie strategie prowadzenia ćwiczeń, treningów i meczów, a także wskazuje na zalety uprawiania białego sportu. Opisując wszystkie czynności związane z polepszaniem techniki na korcie uzmysławia wszystkim, że tenis to tak naprawdę świetna zabawa powiązana z ciężką praca, lecz dającą niesamowitą satysfakcję z odnoszonych sukcesów.

 

SERVE TO WIN: THE 14-DAY GLUTEN-FREE PLAN FOR PHYSICAL AND MENTAL EXCELLENCE
Książka najlepszego serbskeigo tenisisty ? Novaka Djokovicia, nie jest typową książka autobiograficzną. Niegdysiejszy najlepszy tenisista globu, a aktualny numer 2. światowego rankingu szczególną uwagę poświęca swojej diecie, która pozwoliła mu na niesamowite osiągnięcia w tenisie. To właśnie dzięki odpowiedniemu odżywianiu i spożywaniu produktów bezglutenowych Djoković zawdzęcza swój sukces. W swójej książce, oprócz krótkiej i jednocześnie smutnej historii z dziećiństwa, Novak przywołuje obrazy z meczów, w których nie był w stanie już dłużej walczyć i w większości z nich jego ciało odmawiało posłuszeństwa. Po kilku latach stosowania diety bezglutenowej porównuje aktualny stan zdrowia i swoje samopoczucie do wcześniejszych zmagań na korcie. Różnica jest wręcz ogromna, którą nawet sami możemy zauważyć ? finał Australian Open w roku 2012 mówi sam za siebie. Djoković spędził na korcie wtedy prawie sześć godzin. Sam w swojej książce mówi, że gdyby nie produkty bezglutenowe, nigdy czegoś takiego w tenisie by nie osiągnął. Na ostatnich kartkach książki serbski tenisista umieszcza przepisy na dania bezglutenowe, a także rozkład swojego dnia, z którego mogą skorzystać również odbiorcy tej książki. Bestseller nie doczekał się jesczcze niestety polskiego wydania.

 

TENIS. WEWNĘTRZNA GRA
Tenis to nie tylko monotonne i mozolne powtarzanie tych samych ćwiczeń fizycznych. Pielęgnowanie techniki i kondycji na korcie to tylko połowa sukcesu ? druga połowa spoczywa w umyśle zawodnika. Timothy Gallway w swojej książce skupia się przede wszystkim na ćwiczeniach umysłu, które pozwolą wyeliminować lęk, strach, nerwowość, a rozwiną pewność siebie. Kluczem do sukcesu w tenisie jest opanowanie własnych emocji, przejęcie nad nimi kontroli. Giganci światowego tenisa tacy jak Novak Djoković czy Rafael Nadal od lat pracują nad swoim umysłem i panowaniem nad swoimi emocjami podczas pojedynków na korcie. Autor książki ?Tenis. Wewnętrza gra? uczy osób grających w tenisa samokontroli i ulepszeniu sztuki koncentracji m.in. podczas relaksu, który możemy przenieść na kort. Timothy Gallway posługuje się w swoim bestsellerze filozofią Zen oraz elemantami psychologii, które skutecznie pomogą zawodnikowi w osiągnięciu wewnętrznego celu.

 

TENIS ? PRZEWODNIK GRACZA
Kolejna ciekawa i bardzo przydatna książnka prezentująca podstawowe jak i te zaawansowane elementy w grze w tenisa. Dzięki tej książce, wzbogaconej o kolorowe ilustracje, powoli ale skutecznie nauczysz się technik stosowanych przez najlepszych tenisistów świata, a także z biegiem czasu nauczysz się je udoskonalać. Po dogłębnym przeanalizowaniu każdego z elementów zaprezentowanych w książce, będziesz mógł bezproblemowo wprowadzić je na kort i od razu zobaczyć, iż nie jest to tak trudne jak się wydaje. Ponadto autor książki ? Tom Sadzeck, zwraca uwagę nie tylko na uderzenia, ale także na grę w głebi kortu czy też odpowiednią pracę nóg, strategię czy zachowywanie się w grze pod presją. Niezależnie czy dopiero zaczynasz grać w tenisa czy jesteś już zawodowym graczem, ta książka jest doskonałym narzędziem pozwalającym świetne odnajdywanie się na korcie.

 

MŁODY TENISISTA. JAK UNIKNĄĆ URAZÓW
W naszym zestawieniu pojawiły się książki, które zawierają wskazówki odnośnie do gry w tenisa ? nauka krok po kroku, uderzenia typu forhand czy backhand, wskazówki co do diety, a także powiązane z rozwojem umysłowym i kontrolą swoich emocji. Książka Józefa Czopika to zbiór informacji przeznaczonych szczególnie dla rodziców, którzy uczą swoje dzieci gry w tenisa i chcą zadbać przede wszystkim o ich zdrowie. Jeżeli jesteś rodzicem i chcesz by Twoje dziecko osiągnęło sukces bez wielkiego uszczerbku na zdrowiu, to ta książka jest dla Ciebie. Autor, który jest znanym rehabilitantem i traumatologiem namawia do zachęcania poprzez rodziców czy trenerów wszystkich maluchów do uprawiania tej pięknej dyscypliny sportu, tak by sprawiała radość i jednocześnie nie powodowała większych obciążeń w narządach ruchu. ?Młody tenisista. Jak uniknąć urazów? zawiera w sobie podstawowe zagadnienia z zakresu anatomii człowieka, fizjologii, schematy ćwiczen na poprawę kondycji, wskazówki co do regeneracji sił, a także informacje na temat odżywiania.

 

ANATOMIA W TENISIA
Kolejna pozycja odnosząca się do rozwoju fizycznego zawodników trenujących tenis. Jest przeznaczona dla osób, które profesjonalnie zajmują się tym sportem, a także dla tych którzy rozpoczyli swoje treningi. Autor w sposób bardzo precyzyjny omawia poszczególne partie mięśni, które uczestniczą podczas praktykowanych ćwiczeń na korcie, a także uświadamia czytelnikowi na co powinien zwróćić szczególną uwagę podczas wykonywanych powtórzeń. Specjalistyczny trening wzbogacony o ilustracje świetnie pokazuje w jaki sposób poszczególne partie ciała pracują podczas wysiłku i jak należy trenować by usprawnić swoją wydajność, a także zapobiec groźnym urazom. Ta książka to świetny prezent dla osób, zwracających szczególną uwagę na rozwój określonych części ciała pomagających w tenisie, a także dla tych którzy chcą polepszyć swoją wydajność i zmusić swoje ciało do większego i efektywnego wysiłku.

 

BIAŁE LINIE KORTU
Ta publikacja jest zbiorem tekstów korespondenta sportowego ? Wojciecha Nowosielskiego. Opowiada on w swoich tekstach o ludziach którzy uprawiają tenis, którzy go obserwują, komentują i czerpią z niego niesamowitą satysfakcję. Autor pokochał tę dyscyplinę sportu i od razu zaczął o niej pisać. Relacjonował między innymi turnieje Wielkiego Szlema czy też rozgrywki Pucharu Davisa już nawet w czasach międzywojennych. W niesamowity sposób przedstawiał sylwetki tenisistów i tenisistek, a także wprowadzał czytelnika w świat nieznanego dotąd tenisa. Książka ta w dość subtelny sposób opisuje obraz światowego i polskiego tenisa. W swoim składzie posiada także wiele ciekawych anegdot zarejestrowanych przez autora na posiedzeniach PZT czy filmowych cytatów związanych z białym sportem. Nowosielski za tę książkę otrzymał wyróżnienie od Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Advertisements
Advertisements

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

love4tennis.pl to platforma internetowa, która ma łączyć entuzjastów tenisa. Kibiców z Polski z resztą świata. Chcemy czerpać doświadczenia międzynarodowe i przekładać je na polski grunt. Chcemy uczyć się od najlepszych i przekazywać polskim odbiorcom światowe trendy w tenisie. Chcemy wzbogacać wiedzę Naszych polskich kibiców i ludzi związanych z tenisem aby rozwijali się, aby wprowadzali w swój warsztat szkoleniowo-edukacyjny nowe sposoby myślenia i kreacji tenisowej. Chcemy popularyzować tenis w Polsce jako sport otwarty na ludzi.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook

PATIENCE, PERSISTENCE, PRESTIGE, PROGRESS

www.btatennis.com BARCELONA TENNIS ACADEMY