UWAGA TALENT: Robert Wrzesiński, lat 13.

robertRobert za niespełna miesiąc będzie miał 14 lat. Urodził się w Wilnie, w stolicy Litwy, ale szlify tenisowe zbiera także w Polsce. Mama Dżeirana jest Litwinką, tata Ireneusz – Polakiem.  Jego klubem jest UKS Okęcie Sport, którego sekcja gra na Ursynowie. Zaglądamy w sukcesy Roberta z zeszłego roku. Dwa ćwierćfinały oraz finał w rozgrywkach z kategorii “Tennis Europe”. W Polsce nie miał sobie równych.

“W rozgrywkach “Tennis Europe” występowałem jako 13-latek. Trudno było wygrywać ze starszymi chłopcami, ale ze swoimi rówieśnikami wygrałem wszystkie mecze oprócz jednego.” – mówi Robert.

Andy Murray.

A kto jest Twoim tenisowym idolem? – pytamy będąc już pod wrażeniem wspomnianych sukcesów.

“Moim idolem jest Andy Murray ponieważ podoba mi sie jego mądrość  w grze i jego tenis jest urozmaicony. Jedynym jego minusem jest słaba odporność psychiczna, ale psychika to jest chyba moja mocna strona bo często w końcówkach meczów gram swój najlepszy tenis” – dodaje Robert.

Olimpiada geograficzna. Pięć języków.

A skąd pomysł na udział w Olimpiadzie Geograficznej? – drążymy dalej zaintrygowani.

“Jeżdżąc od dziecka na rożne turnieje tato starał się pokazywać mi ciekawe miejsca w miastach do których jeździliśmy. Rok temu mój kolega Paweł Prządka został laureatem konkursu geograficznego gimnazjalistów i namówił mnie do udziału w tym konkursie. Od tego czasu przed wyjazdem na jakiś turniej staram sie zebrać jak najwięcej informacji o mieście lub państwie do którego jadę. Tenisiści dużo podróżują,  ale często widzą tylko korty i hotel.  Ja mam nadzieję że uda mi sie połączyć moje oba zainteresowania.  Jest bardzo fajnie jak przyjeżdżam do jakiegoś miasta po raz pierwszy i wydaje mi sie że już tu byłem, bo juz tak dużo o nim wiem.  Z każdego wyjazdu przywożę pamiątkę dla brata a dla mnie najlepszą pamiątką jest puchar, najlepiej za zwycięstwo. Mam ich już ponad 60. Chodzę do szkoły w Wilnie. Przez pierwsze 5 lat chodziłem do polskiej szkoły a od 2 lat chodzę do szkoły IB, gdzie lekcje są prowadzone po angielsku. Oprócz języka angielskiego dobrze znam język hiszpański, rosyjski i litewski a oprócz tego uczę się francuskiego i włoskiego” – odpowiada  Nam z przyjemnością Robert.

Dalej kontynuuje wątek.

“Hiszpańskiego nauczyłem się, bo marzyłem o wyjeździe do Akademii Tenisowej w Hiszpanii i nawet raz pojechałem na dwa tygodnie, ale treningi na Okęciu podobają mi sie bardziej. Ostatnio wprawdzie nie mam często możliwości trenować w moim klubie, gdyż moja szkoła jest bardzo wymagająca i mam dużo nauki, więc przyjeżdżam tylko raz w miesiącu na 4-5 dni.”

robertphotoPierwsze duże sukcesy.

Pamiętasz jak zaczęła się Twoja przygoda z tenisem? – dopytujemy.

“Mam brata bliźniaka i Nasz tata zaprowadził Nas do szkółki tenisowej w Wilnie w wieku 6 lat. Gdy miałem niespełna 9 lat wygrałem mistrzostwa Litwy do lat 10. Potem jeszcze 2 razy wygrałem mistrzostwa Litwy do lat 12. Na Okęciu trenuje od 9 roku życia od początku z trenerem Marcinem Maszczykiem”.

Przeprowadzka do Warszawy?

“W przyszłym roku może przeniosę sie do Warszawy,  gdzie będę chodził do szkoły i będę mógł więcej trenować, gdyż do tej pory jak jestem w Wilnie to trenuje 3 lub 4 razy w tygodniu. Lubię czytać książki w rożnych językach, ale najbardziej po polsku, ponieważ po polsku czytam najszybciej. W zeszłym roku ukończyłem kurs szybkiego czytania, dzięki któremu mogę czytać z szybkością do 2 tysięcy słów na minutę z dość dużym zrozumieniem. Oczywiście nie zawsze wszystko czytam tak szybko. Łatwo mi przychodzi nauka języków obcych. A jak sie zna język obcy to możesz poznać kraj. Nie lubię długich i nudnych treningów. Lubię grać na punkty i turnieje. Zawsze lepiej gram na turnieju niż na treningu”.

Robert rozpoczął nowy rok 2012 znakomicie. W parze ze swoim klubowym kolegą – Bartkiem Klukowskim – wygrali Drużynowe Mistrzostwo Polski do lat 14 dla UKS Okęcie Sport. Niewiele później zdobył tytuł indywidualnego Halowego Mistrza Polski do lat 14.

robert2Marcin Maszczyk, trener Roberta:

“Są plany przeprowadzki Roberta do Polski. Zobaczymy co z tego będzie, natomiast na razie będzie jeździł pomiędzy Polską i Litwą ze względy na szkołę. Robert jest nad wyraz inteligentny jak na swój wiek, co daje mu przewagę nad przeciwnikami w jego wieku i nie tylko. Mądry, spokojny rozwój może przynieść mu wyniki w sporcie w kategorii seniorów. Planujemy kontynuować starty w turniejach europejskich o nazwie “Tennis Europe” , także w najważniejszych imprezach w Polsce oraz trochę turniejów z cyklu “Super Seria”.

Pozostaje Nam tylko życzyć kontynuacji dobrych szlifów tenisowych. Oby cieżka praca w połączeniu z wytrwałością, talentem i umiejętnościami owocowala w kolejnych zawodach i wyzszych kategoriach wiekowych.

Poniżej kilka najważniejszych wyników Roberta , z roku 2011:

Polska:

– Łęczyca,  Super seria – 1 miejsce

–  Toruń, OTK  1 ranga – 1 miejsce

– Szczawno OTK 1 ranga – 1 miejsce

– Letni Supermasters – 1 miejsce

Europa

– Tennis Europe under 14 Tallin, Estonia – finał

– Wilno,  ćwierćfinał

– Łódź ćwierćfinał.

Autor tekstu: Jan Stański (love4tennis.pl)

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

love4tennis.pl to platforma internetowa, która ma łączyć entuzjastów tenisa. Kibiców z Polski z resztą świata. Chcemy czerpać doświadczenia międzynarodowe i przekładać je na polski grunt. Chcemy uczyć się od najlepszych i przekazywać polskim odbiorcom światowe trendy w tenisie. Chcemy wzbogacać wiedzę Naszych polskich kibiców i ludzi związanych z tenisem aby rozwijali się, aby wprowadzali w swój warsztat szkoleniowo-edukacyjny nowe sposoby myślenia i kreacji tenisowej. Chcemy popularyzować tenis w Polsce jako sport otwarty na ludzi.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook