Tenis we Włoszech. Ekstrakt i podstawowe informacje.

schiavoneTenis stał się oficjalnie sportem we Włoszech w dniu 18 maja 1910 roku, kiedy Pietro Antinori powołał do życia Włoski Związek Tenisowy (FIT), który zrzeszał 26 klubów. Po 10-cioletnim okresie stagnacji, Włoski Związek Tenisowy ustanowił narodowy ranking zawodników. Dzięki temu drużyna narodowa mogła wziąć udział w Pucharze Davisa w 1922 r. Po kolejnym wieloletnim okresie stagnacji, który jeszcze trwał po drugiej wojnie światowej, włoski tenis odbił się od dna w 1976 roku dzięki sukcesowi w rozgrywkach Pucharu Davisa. Niedługo po tym wydarzeniu, nastąpił kolejny spadek popularności tenisa we Włoszech. Główną przyczyną było wprowadzenie abonamentu telewizyjnego, co w konsekwencji doprowadziło do całkowitego zniknięcia tenisa z telewizji publicznej. Niemniej jednak, w ostatnich latach tenis ponownie cieszy się zainteresowaniem za sprawą takich zawodniczek, jak Francesca Schiavone, czy Flavia Pennetta. Obecnie, tenis jest często obstawiany w zakładach bukmacherskich, po futbolu jest to drugi najczęściej obstawiany sport we Włoszech.

 

penettaInformacje o tenisie docierają do coraz większej liczby odbiorców dzięki tradycyjnym gazetom oraz internetowym żurnalom. Według statystyk, strona www.tennis.it ma najwięcej odwiedzin na poziomie krajowym i jest piąta w świecie, plasując się zaraz za stronąwww.tennis.comwww.atpworldtour.com oraz za stronami Rolanda Garrosa i Francuskiej Federacji Tenisowej. Strona www.tennis.itistnieje od 1996 roku i jest obowiązkową lekturą każdeg miłośnika białego sportu.

 

Najważniejszym wydarzeniem tenisowym we Włoszech jest bez wątpienia turniej Internacionali dItalia (http://internazionalibnlditalia.tennis.it), który odbywa się w Rzymie, w którym biorą udział wszyscy najlepsi tenisiści świata. Turniej ten ma rangę Masters 1000  i jest jedynym  turniejem ATP rozgrywanym we Włoszech. Pozostałe prestiżowe turnieje, które odbywają się w Mediolanie i Palermo nie są ujęte w kalendarzu turniejowym ATP. We Włoszech odbywa się z kolei najwięcej turniejów rangi Futures i Challengers.

 

pietrangeliNajlepsi włoscy tenisiści w historii kraju to Nicola Pietrangeli i Adriano Panatta. Ten pierwszy wygrał Roland Garros dwukrotnie w 1959 i 1960 r, wygrał teżnajwięcej meczów w Pucharze Davisa (120 wygranych pojedynków). Adriano Panatta wygrał Roland Garros w 1976 r., w którym również wygrał Puchar Davisa razem z Corrado Barazzuttim, Paolo Bertoluccim oraz Tono Zugarellim. Jest jedynym graczem, który pokonał Bjorna Borga na Roland Garros dokonując tego w IV rundzie  w 1973 r. oraz w ćwierćfinałach  w 1976 r. Najlepszą włoską tenisistką, która jest wciąż aktywna, jest Francesca Schiavone (http://www.tennis.it/gv/schede/wta/schiavone-francesca.html). W 2010 roku wygrała Rolanda Garros a rok później doszła do finału tego turnieju.

 

Obecnie najlepszymi włoskimi tenisistami są Andreas Seppi (http://www.tennis.it/gv/schede/atp/seppi-andreas.html), który w 2011 r. wygrał turniej ATP w Eastbourne na kortach trawiastych oraz Fabio Fognini (http://www.tennis.it/gv/schede/atp/fognini-fabio.html), który doszedł do ćwierćfinałów Roland Garros (http://rolandgarros.tennis.it/). Wśród młodych talentów należy wyróżnić Alessandro Giannesiego(http://www.tennis.it/gv/schede/atp/giannessi-alessandro.html) oraz Gianaluigi Quinziego(http://www.tennis.it/gv/schede/atp/quinzi-gianluigi.html), którzy zajęli II miejsce w juniorskich rozgrywkach Pucharu Davisa.

 

Najważniejszymi akademiami tenisowymi we Włoszech są: “Akademia Vavassori” w Bergamo , “the Blue Team Tennis” w Arezzo zarządzana przez Umberto Riannę, Akademia Claudio Pistolesiego w Bolonii oraz Akademia Palpicelliego w Palermo.

 

seppiObecne drużyny tenisowe w Pucharze Davisa (http://www.tennis.it/category/coppa-davis-cup) oraz w Pucharze Federacji (http://tennis.it/category/fed-cup/) dają Włochom wiele powodów do zadowolenia:  drużyna kobieca jest jedną z najlepszych w świecie wygrywając Puchar Federacji w 2006, 2009 oraz 2010 r. a drużyna męska po 11 latach wywalczyła awans do grupy światowej w sezonie 2012.

 

Poziom tenisa we Włoszech znacząco się podniósł na przestrzeni lat i obecnie włoski tenis jest integralną częścią światowego tenisa.

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

love4tennis.pl to platforma internetowa, która ma łączyć entuzjastów tenisa. Kibiców z Polski z resztą świata. Chcemy czerpać doświadczenia międzynarodowe i przekładać je na polski grunt. Chcemy uczyć się od najlepszych i przekazywać polskim odbiorcom światowe trendy w tenisie. Chcemy wzbogacać wiedzę Naszych polskich kibiców i ludzi związanych z tenisem aby rozwijali się, aby wprowadzali w swój warsztat szkoleniowo-edukacyjny nowe sposoby myślenia i kreacji tenisowej. Chcemy popularyzować tenis w Polsce jako sport otwarty na ludzi.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

LepszyTrener.pl

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook