Puchar Davisa: Polska wygrała z Litwą w Płocku, kolejny mecz z Ukrainą w lipcu

Reprezentacja Polski mężczyzn pod wodzą kapitana Radosława Szymanika pokonała Litwinów w hali Orlen Arena w Płocku w Grupie I strefy euro-afrykańskiej Pucharu Davisa. Mimo, iż publiczność nie wypełniła po brzegi płockiej hali a gości dopingowała około 300-osobowa grupa kibiców (Litwini po raz pierwszy w historii zmierzyli się w Grupie I wcześniej pokonując w Grupie II zespoły Norwegii, RPA oraz Bośni i Hercegowiny) Polacy awansowali do kolejnej rundy drużynowych rozgrywek i zagrają w Polsce w terminie 17-19 lipca br. z ekipą Ukrainy. Mecz ten wyłoni zespół, który zagra w barażu o Grupę Światową.W play-offach zagrają także Hiszpania z Rosją, Holandia z Austrią i Rumunia ze Słowacją.

Po pierwszym, piątkowym dniu rywalizacji był remis – lider Litwinów Ricardas Berankis pokonał Łukasza Kubota (ATP 163), a stan meczu wyrównał Jerzy Janowicz, który wygrał z Laurynasem Grigelisem (ATP 361). W spotkaniu deblowym po raz pierwszy od dawna nie zagrał debel Mariusz Fyrstenberg / Marcin Matkowski – tego pierwszego zastąpił Łukasz Kubot i polska para pewnie w trzech setach zwyciężyła duet Berankis / Grigelis dając prowadzenie biało-czerwonym 2:1.

O końcowym zwycięstwie Polaków zadecydował Jerzy Janowicz (ATP 51), który także w trzech setach pokonał Berankisa (ATP 76) i dołożył trzeci punkt. W ostatnim spotkaniu Kamil Majchrzak (ATP 351) zagrał z Grigelisem i przegrał w dwóch setach.

POLSKA – LITWA 3:2

Rezultaty:
Ricardas Berankis – Łukasz Kubot 6:2 6:4 6:3
Jerzy Janowicz – Laurynas Grigelis 7:6(3) 6:3 6:4
Łukasz Kubot / Marcin Matkowski – Ricardas Berankis / Laurynas Grigelis 6:4 6:4 7:6(1)
Jerzy Janowicz – Ricardas Berankis 6:3 6:4 6:2
Laurynas Grigelis – Kamil Majchrzak 6:4 6:3

livescore

Ćwierćfinały Grupy Światowej: Francja – Wielka Brytania, Australia – Kazachstan, Serbia – Brazylia/Argentyna, Kanada/Japonia – Belgia/Szwajcaria

Puchar Davisa odbywa się od roku 1900 i rozpoczął się jako mecze między USA – Wielka Brytania. Obecnie są to największe roczne międzynarodowe drużynowe zmagania sportowe na świecie liczące 122 kraje uczestniczące w roku 2014. W roku 1905 w Pucharza Davisa zaczęły startować reprezentacje Francji, Austrii, Belgii i Australazji (team złożony z zawodników Australii i Nowej Zelandii). Od roku 1920 ponad 20 narodów uczestniczyło regularnie w rywalizacji.