Nastawienie to najogólniej mówiąc nasza postawa lub też nasz sposób myślenia o konkretnej sytuacji. W przypadku sportu jakim jest tenis, nastawienia związanego z treningiem lub meczem, sytuacjami jakie dzieją się na korcie

Nastawienie to z całą pewnością jeden z kluczowych elementów w których można szukać rezerw. Często mówimy o tym żeby być pozytywnie nastawionym, żeby unikać nastawienia negatywnego. Ale czy samo mówienie wystarczy? Z całą pewnością nie. Nastawienie wiąże się z przekonaniami związanymi z sytuacją. W każdej trudnej sytuacji z jaką spotyka się tenisista warto pracować.

Praca może polegać na zadaniu sobie prostego pytania. Czy w konkretnej sytuacji dany sposób nastawienia mi pomaga czy przeszkadza zrealizować mój cel? Czy trudności jakie napotykam na korcie są przeszkodą czy wyzwaniem.
Z jakim nastawieniem wychodzę na mecz? Czy chcę uniknąć porażki, czy za wszelką cenę będę walczył o wygraną. Czy przegrywając seta myślę, że kolejnego też przegram, czy to doskonała okazja by się zmobilizować i wygrać następnego.

W końcu czy przegraną traktuje jako element nauki który daje mi cenne informacje, czy emocjonalnie, załamuję się mówiąc, że nic nie gram a “mój tenis” jest bez przyszłości.

To oczywiście tylko przykłady pytań które mam nadzieje pomogą Ci w osiągnięciu celu który sobie obrałeś.
Jeśli chcesz osiągnąć więcej w sporcie i w życiu, to nie ma nic lepszego niż wypracować pozytywne nastawienie. Nastawienie polega na tym, że wybieramy sposób widzenia wszystkiego, co nam się przytrafia. Wszyscy słyszeliśmy stare powiedzenie, że „szklanka jest do połowy pusta lub do połowy pełna”. Niektórzy ludzie wybierają sposób widzenia wszystkiego, tak jak szklanki do połowy pustej, czyli negatywnie. A Ty jaki sposób widzenia rzeczy wybierasz?
Gdy na początku meczu przeciwnik przełamuje Cię – to jaki sposób widzenia tej sytuacji wybierasz? Czy załamujesz się i napełniają Cię negatywne myśli, czy może poprawiasz jakość swojej gry i stajesz się bardziej energiczny, aktywny i „nakręcony” tym wyzwaniem? Zawodnicy wybierający pozytywne nastawienie łatwiej kontrolują emocje, mają większą swobodę gry oraz znajdują to, co najlepsze można wyciągnąć z każdej sytuacji. Takie jest nastawienie jest pierwszym ważnym elementem pracy mentalnej.

Paweł Habrat – psycholog sportu

„Trzeba wierzyć, że można wygrać mecz od samego początku” Nick Kyrgios (Australia)

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.