Motywacja stanowi motor napędowy całej fizyczności. Dlatego też warto szczególnie zadbać o ten aspekt. Motywacja u dzieci związana jest z dominującymi potrzebami, takimi jak: zabawa, rozrywka, wyżycia ruchowe, radość z uprawiania sportu oraz przynależności i poczucia własnej wartości.

W rozmowach z trenerami i rodzicami podkreślam często fakt zwracania i dbania o rozwój tych potrzeb, ponieważ budują one najcenniejszy rodzaj motywacji, a więc motywację wewnętrzną.

Co zrobić w praktyce żeby to osiągnąć? Wydaje się, że istotne jest rozwijanie pasji i marzeń. Młodzi zawodnicy, często chcą zostać wielkimi tenisistami, więc pozwalajmy im pokazać drogę do tego by kiedyś mogli się tam znaleźć.

Ważne by również czerpali z tego radość. Pozwoli im to dłużej utrzymać się w treningach. Jednocześnie wpływa to korzystnie na zaangażowanie.

Wzmacniaj młodego zawodnika za zachowanie a nie tylko za sam wynik. Cel sportowy jest oczywiście ważny, jednakże aby go osiągnąć trzeba bardziej skupić się na drodze do jego osiągnięcia. Samo myślenie o wyniku daje niewiele, a w trudnych sytuacjach może bardziej frustrować niż pomagać. Dlatego tak istotne jest wyjaśnianie przyczyny wygranych i przegranych,  aby zawodnik był nie tylko bardziej świadomy, ale także mógł skupić się na elementach kontrolowalnych, czyli takich na które ma wpływ. Praca z małym tenisistą to praca nie tylko nad wynikiem sportowym, ale również nad wieloma innymi obszarami takimi jak: taktyka, technika czy psychika a więc warto uczyć czerpania satysfakcji z osiągania celów by rozwój w innych obszarach był równie satysfakcjonujący jak sama gra.

Ponieważ rozwój małego tenisisty jest nierozerwalnie związany ze sferą emocjonalną warto zadbać o atmosferę. Wytwarzaj atmosferę opartą o pozytywne emocje.

Staraj się zadbać o to by wspólnie przeżywane emocje na korcie były dla tenisisty czym przyjemnym a nie wiązały się tylko z doznawaniem emocji których zawodnik wolałby uniknąć. Bycie negatywnym często w bezpośredni sposób wpływa na postawę jaką prezentuje zawodnik na korcie.

Oczywiście praca z małym tenisistą to proces na który wpływa bardzo wiele czynników, warto jednak zadbać o każdy szczegół tej współpracy.

Paweł Habrat

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.