PSYCHOLOGIA TENISA: “Być zwycięzcą!”

PSYCHOLOGIA TENISA: “Być zwycięzcą!”

Inspiracją do napisania poniższego tekstu było przeczytanie książki psychologa sportowego, który współpracował z liderem rankingu tenisistów obecnego i poprzedniego sezonu – Novakiem Djokovicem.

 

Od dawna nasuwa się arcyciekawe pytanie: “co generalnie wyróżnia zwycięzców lub potencjalnych zwycięzców?” Takich cech z pewnością jest bardzo wiele, ale kiedy mówimy o prawdziwych gladiatorach białego sportu  często wyobrażamy sobie zawodników zdobywających trofea sportowe. Jednakże bycie zwycięzcą to coś znacznie więcej. Żeby zostać zwycięzcą najpierw trzeba zostać nim w głowie. Na samym początku trzeba zobaczyć drogę ? niełatwą, czasami wyboistą – do tego żeby nim się stać.

 

Tenisowy gladiator to osoba, która nie rezygnuje z realizacji swoich marzeń o wygranej. Zwycięzcy to osoby, które wyobrażają sobie samego siebie w sytuacjach podejmowania i zdobywania kolejnych wyzwań, zarówno w perspektywie odległej, jak i tej bliższej. Ponadto warto zaznaczyć, że dla zwycięzców przegrana stanowi argument do jeszcze cięższej pracy. Zwycięzcy wiedzą ,że warto wierzyć i udowodnić, że następny mecz czy turniej będzie lepszy. Zwycięzcy wychodzą na mecz i kort po to, żeby go wygrać, a nie po to żeby go nie przegrać (tak, takie podejście znacznie się rożni) a przegrany mecz nie oznacza, że jest się przegraną osobą. Smutek związany z przegraną jest bolesny, aczkolwiek zaprzestanie gry i zniechęcenie także powinno powodować sytuację, w której należy pracować nad ciągłym doskonaleniem sposobu myślenia.

 

Zwycięzca powraca po przegranej mocniejszy, nie tylko o doświadczenie, ale co ważne z nową motywacją do zmiany dotychczasowej sytuacji. Doznając urazu fizycznego nigdy nie traci się nadziei na powrót, a w rehabilitację wkłada tyle samo zaangażowania co w treningi. Dla zwycięzcy najważniejsze jest poszukiwanie sposobów na samodoskonalenie i rozwój swoich umiejętności zarówno technicznych, fizycznych jak i psychologicznych.

 

Zwycięzca jest gotowy ciężko pracować nie tylko na treningach, ale i poza kortem, planując oraz dbając o regenerację. Zwycięzca potrafi przezwyciężać nie tylko ograniczenia ciała, ale także i te psychologiczne, jak np. strach przed zmęczeniem. Zwycięzca potrafi spędzić godziny na analizowaniu swojej gry i wyciągać konstruktywne wnioski omawiając je ze swoim szkoleniowcem czy sztabem specjalistów. Zwycięzca jest skoncentrowany na swojej grze i poprawie swoich umiejętności.

 

Zwycięzca ma świadomość, że czasem musi zrezygnować z niektórych rzeczy, żeby osiągnąć inne cele związane z tenisem. Jest skupiony na realizacji swoich celów, nie pozwala by jakieś drobne i mało ważne rzeczy absorbowały go przed meczem. Krytyczne uwagi związane z rozwojem stara się traktować jako wskazówki, bo jest skupiony na własnej drodze i doskonaleniu swojej gry.

 

Powodzenia w dalszej pracy na korcie!

 

Jan Stański, Paweł Habrat

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

Ukończył psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w 2005 roku, jest członkiem sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wykłada na studiach podyplomowych na Uniwersytecie SWPS. Współpracuje przy tworzeniu i realizacji projektów szkoleniowych dotyczących wypalenia zawodowego. Od 2006 współpracuje z Polskim Związkiem Tenisa. Współautor narzędzi diagnostyczno-treningowych dla sportowców oraz publikacji i książek z zakresu psychologii sportu.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook