Kilka słów Pawła Habrata o motywacji w tenisie

motywacjaJednym z najczęstszych zagadnień poruszanych w psychologii tenisa jest problem motywacji. Motywacja w tym przypadku, nie jest rozumiana jako chęć do uprawiania tenisa, a raczej jako ważna cecha, która jest szczególnie potrzebna w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami i zachowaniu w nich pewności siebie. Mówiąc o tenisie i motywacji można stwierdzić, że jest ona potrzebną cechą zarówno na treningach, przed meczem, w czasie jego trwania, jak i po jego zakończeniu. Niewiele osób zastanawia się co motywuje ich do codziennych treningów czy startów w turniejach, jednak dużo ciekawsza wydaje się być próba odpowiedzi na pytanie czemu czasem nasza motywacja bywa osłabiona.

W tenisie najczęściej determinuje ją kilka elementów:

-momenty kiedy skupiamy się na wyniku,
-momenty kiedy pojawia sie presja własna i otoczenia,
-momenty kiedy przewidujemy przegraną,
-momenty kiedy nie mamy pomysłu na wyjście z trudnej sytuacji, a także
-kiedy pojawiają się emocje np. złość spowodowana przegraniem ważnej wymiany lub niewymuszonym błędem.

O problemie motywacji często mówi się, że zaczyna się w głowie, a więc że sposób myślenia, a konkretnie zmiana sposobu myślenia, bywa dla nas często początkiem trudności na korcie. Często w kluczowych momentach gry tak zwane “myślenie zadaniowe” zostaje zastąpione “myśleniem o wyniku”, co prowadzi do wyczulenia naszej uwagi na błędy własne oraz pojawienia się emocji (przeważnie są to złość i strach) zwiększających nasze napięcie fizjologiczne. Napięcie wtedy powoduje zmianę w naszym zachowaniu i przekłada się bezpośrednio na jakość i skuteczność naszej gry.

Autor: Paweł Habrat – psycholog sportu w PZT i Siemens AGD Tennis Team

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

Ukończył psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w 2005 roku, jest członkiem sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wykłada na studiach podyplomowych na Uniwersytecie SWPS. Współpracuje przy tworzeniu i realizacji projektów szkoleniowych dotyczących wypalenia zawodowego. Od 2006 współpracuje z Polskim Związkiem Tenisa. Współautor narzędzi diagnostyczno-treningowych dla sportowców oraz publikacji i książek z zakresu psychologii sportu.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook