Daniel Kosakowski: „Do szkoły nie wracam!”

kosakowskiOprócz Naszych kilku polskich rodzynków w światowym tenisie, mamy także dosyć sporą grupę zawodniczek i zawodników z polskimi korzeniami na tenisowych arenach. Należą do niej tenisistki: Caro Woźniacki, Angie Kerber, Sam Stosur, Alicja Molik, Aleksandra Woźniak, Sabine Lisicki czy też panowie: „Juampi” Brzezicki, Peter Luczak czy niekiedy trenujący w Warszawie – Robert Howe. Ale także na horyzoncie pojawił się nowy zawodnik, należący do tzw. „nowej fali” w amerykańskim tenisie, 19-letni Kalifornijczyk – Daniel Kosakowski. Daniel pokazał się na cyklu turniejów w Stanach przed US Open a i w samym Nowym Jorku wystąpił w eliminacjach. Poniżej rozmowa jaką udało Nam się przeprowadzić z zawodnikiem, który uczył się przez rok na tym samym uniwersytecie, który skończył i reprezentował jego barwy w akademickiej lidze tenisa partner deblowy Mariusza Fyrstenberga – Marcin Matkowski.

Daniel, Twoje imię i nazwisko dla Nas Polaków brzmi zdecydowanie swojsko?

Urodziłem się w Kaliforni, ale moi rodzice są Polakami, wyemigrowali z Polski z powodów osobistych, pochodzą z miejscowości Olszewka gdzie mieszkali zanim wyjechali do Stanów.

Czy to znaczy że potrafisz się porozumiewać w języku polskim?

Tak naprawdę to nie potrafię mówić po polsku, ale jednak rozumiem to co się do mnie mówi w tym języku.

Czy byłes kiedyś w Polsce, czy Twoi dziadkowie nadal żyją i czy masz kontakt z nimi oraz czy zamierzasz w przyszłości wystartować w jakichś turniejach rozgrywanych w Polsce?

Pamiętam, że byłem w Polsce kiedy miałem 10 lat. Moi dziadkowie nadal żyją w Polsce, ale mam z nimi ograniczony i sporadyczny kontakt, natomiast jeśli chodzi o turnieje to na razie nie mam takich planów żeby rywalizować w Polsce o punkty, chociaż wiadomo challengery to też moje najbliższe wyzwania i będę się koncentrował na nich, ale głównie na kontynencie amerykańskim.

Kiedy zacząłeś swoja przygodę z tenisem? Jakie masz pierwsze wspomnienia?

Można powiedzieć, że swoja przygodę zacząłem kiedy miałem 2 lata, a jeśli chodzi o wspomnienia to pamiętam kiedy pierwszy raz wyszedłem na kort i grałem z moja starszą siostra Sylwią.

Jaką nawierzchnie kortów preferujesz i jakie jest Twoje ulubione uderzenie w którym czujesz się naprawdę mocny?

Oczywiście ze względu na to że mieszkam i żyję w USA moją ulubioną nawierzchnią jest ?hard court?, z kolei uderzenie w którym czuje się dobrze i myślę że jest moją mocną stroną to forhend.

A w takim razie powiedz jak widzisz teraz granie w tenisa na poziomie akademickim. Na uniwersytecie na którym poobierałeś naukę zostałeś już po pierwszym sezonie doceniony i określony mianem ?Freshman of the year? (Najlepszy zawodnik pierwszoroczny – przyp.)?

Tak, faktycznie, gra na uniwersytecie to duża satysfakcja, zwłaszcza kiedy się reprezentuje swoją uczelnię w rozgrywkach ligowych miedzy szkołami, ale w tym roku przeszedłem na zawodowstwo i do szkoły już nie wrócę na pewno, koncentruję się na razie tylko na tenisie, treningach i najbliższych zawodach.

Czy znasz jakichś polskich zawodników? Jaki jest Twój cel do osiągniecia jeśli chodzi o ranking ATP?

Niestety nie znam polskich tenisistów, jedynym jakiego poznałem jest Kris Kwinta, który zajmował stanowisko „Coach Assistant” (Asystent Trenera – przyp.) na Naszym uniwersytecie UCLA (University of California in Los Angeles – przyp.), natomiast mój najbliższy i najważniejszy cel na najbliższe lata to grać dużo turniejów typu challengery i także ATP wyższej rangi, głównie w Stanach oraz dostać się do czołowej „dwusetki” do końca roku 2012.

Czy masz menedżera? Kto jest Twoim trenerem?

Nie mam jak na razie menedżera, a moimi trenerami są Phil oraz Taylor Dent, z którymi trenuję w Newport Beach (niewielkie miasteczko nad oceanem w USA w stanie Kalifornia w hrabstwie Orange – przyp.)

Ulubiony film, ulubiona książka, Twój tenisowy idol z dzieciństwa?

Mój ulubiony film to „Incepcja” a książka to „Running on Faith” którą serdecznie polecam do przeczytania, z kolei moim idolem tenisowym zawsze był Roger Federer, którego niezwykle podziwiam za to jak gra i czego dokonał.

A tak z ciekawości zapytamy co studiowałeś na uniwersytecie?

Nie studiowałem konkretnego kierunku, byłem tzw. „niezdeklarowanym studentem” i miałem tzw. „GE classes” (General Education classes – przyp.) czyli edukację ogólną na którą składało się wiele przedmiotów.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy sukcesów.

Rozmawiał JAN STAŃSKI (love4tennis.pl)

Podobał Ci się ten artykuł?

Dołącz do nas i nie przegap żadnego ciekawego artykułu ani newsu.

Dzięki za zapis.

About The Author

love4tennis.pl to platforma internetowa, która ma łączyć entuzjastów tenisa. Kibiców z Polski z resztą świata. Chcemy czerpać doświadczenia międzynarodowe i przekładać je na polski grunt. Chcemy uczyć się od najlepszych i przekazywać polskim odbiorcom światowe trendy w tenisie. Chcemy wzbogacać wiedzę Naszych polskich kibiców i ludzi związanych z tenisem aby rozwijali się, aby wprowadzali w swój warsztat szkoleniowo-edukacyjny nowe sposoby myślenia i kreacji tenisowej. Chcemy popularyzować tenis w Polsce jako sport otwarty na ludzi.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyniki na żywo

Yahoo Tennis & BBC Tennis

Stakehunters

Wideo Newsy

Valverde System

ATP Tennis Radio

Sprawdź to

topspin-pro

Yop Polls

Któremu zawodnikowi kibicujesz? Which player of #NextGen you like the most?

LepszyTrener.pl

Zajrzyj na facebooka

Wybierz coś dla siebie

wyniki na żywo

Zobacz naszego ebooka

Piłka nożna Livescore

Ebook oraz audiobook